Sulge menüü

Naised ettevõtluses - ROHELINE JA HOOLIV MAAILM

RHM_FB cover_820x360px_04.09.2021

Programm „Naised ettevõtluses – ROHELINE JA HOOLIV MAAILM“

ROHELISELT ON VÕIMALIK

Eesti Ettevõtlike Naiste Assotsiatsioon (EENA) viib 2021.–2022. aastal läbi üle-eestilise naisettevõtjatele suunatud programmi „Naised ettevõtluses – ROHELINE JA HOOLIV MAAILM“

Programmi eesmärk on luua üle-eestiline 500 naisettevõtjaga võrgustik, mille liikmed on rohelise äritegevuse eestvedajad ja elluviijad oma kodukohas ning ühiskonnas laiemalt. Programmi läbinud osalejad saavad oskused ja teadmised roheettevõtlusest, kuidas muuta teenused ja tooted roheliseks ning luua uusi roheettevõtteid. Meie võrgustiku tulemusena kasvab välja Eesti naiste loodud ükssarvik – idufirma, mis on globaalselt konkurentsivõimeline roheline ettevõte.

Programmi raames viime praktilise kogemuse andmiseks läbi roheettevõtluse seminarid Tallinnas, Tartus, Pärnus, Narvas ja Võrus. Igakuistel veebiseminaridel kasvatame osalejate teadlikkust roheteemadest, et olla valdkonna eestkõnelejad oma kodukohtades ja Eestis laiemalt. Naisettevõtjaid juhendavad mentorid, julgustamaks naisi oma ettevõtete roheliseks kujundamisel. Lisaks toimuvad roheideede leidmiseks ja rakendamiseks häkatonid, valdkonna eeskõnelejate kohtumised ning Maa päeval, 22. aprillil 2022 rahvusvaheline konverents.

Oma kogemuslood keskkonnasõbralikust ettevõtlusest avavad inspireerivad naisettevõtjad Katarina Papp (RingKarp), Pille Lengi (Tilk!Bio), Karin Rask (Karin Rask), Mayri Tiido (Materjalivoog), Iti Aavik ja Kadri Viirand (Villapai) ning Ann Runnel (Reverse Resources, 2018. aasta noor naisettevõtja).

Programmis jagavad oma teadmisi rohelisest ettevõtlusest Tallinna Kaubamaja Grupi jätkusuutlikkuse koordinaator Erika Pihl ja keskkonnabioloog Helen Orav-Kotta. Naisettevõtjate võrgustiku loomist koordineerib EENA liige Riina Piigli, programmi „Naised ettevõtluses – ROHELINE JA HOOLIV MAAILM“ juhib EENA liige ja idee autor Siiri Tiivits-Puttonen.

Programmi toetab Coca-Cola Fond. Partnerid on Estonian Business School, Ekspress Meedia, Startup Estonia ja Junior Achievement Eesti.

Naisettevõtjatele suunatud programm „Naised ettevõtluses – ROHELINE JA HOOLIV MAAILM“ on alguse saanud EENA Tallinna klubi eestvedamisel loodud samanimelisest üleeuroopalisest liikumisest, mis koondab endas rahvusvahelise ettevõtlike naiste võrgustiku. Eesti Ettevõtlike Naiste Assotsiatsioon (EENA) kuulub rahvusvahelisse äri- ja ametinaiste võrgustikku BPW International – Business and Professional Women International, aidates kaasa oma erialal pädevate, ettevõtlike naiste ja naisjuhtide omavaheliste kontaktide loomisele, ideede ja arvamuste vahetamisele ja tegevuste elluviimisele ning klubilise tegevuse traditsioonide säilitamisele.

Tulevased sündmused

07.10 algusega kell 14.00 KOOLITUS: MÕTESTADES KESTLIKKU ARENGUT ETTEVÕTLUSES

Oled oodatud Eesti Ettevõtlike Naiste Assotsiatsiooni (EENA) üle-eestilise naisettevõtjatele suunatud programmi „Naised ettevõtluses – ROHELINE JA HOOLIV MAAILM“ tasuta veebikoolitusele 7. oktoobril.

Koolituse esimeses osas mõtestame, mis on kestlik areng, miks on oluline sellest rääkida ja miks peaksime enda organisatsioonis kestlikkusest lähtudes tegutsema. Uurime, kuidas on seotud kestliku arengu eesmärgid ja naiste osalemine ettevõtete juhtimises. Milliseid kriteeriume ja põhimõtteid rakendada, et ettevõtte ärimudel tervikuna toetaks kestliku arengu eesmärke? Vaatame, millises suunas liiguvad Põhjamaade ettevõtted – toome eeskujusid ja näiteid.

Teises osas suuname pilgu konkreetsemalt kestlikule ja vastutustundlikule ettevõtlusele – mida see tähendab, millest alustada, kuhu peaksime jõudma? Käsitleme ettevõtete panust kestliku arengu eesmärkidesse vastutustundliku tarbimise ja tootmise näitel ning uurime, mis on ringmajandus ja ringmajandavad ärimudelid.

Ajakava: 14:00-17:00
Koolitus on veebis ja kahes osas, ca 15:30 teeme lühikese pausi.

Koolitajad:
Krista Kampus – Kristal on rohkem kui üheksa aastat rahvusvahelist kogemust muutuste juhtimises ja kestlikus arengus. Ta on töötanud koos mitmete Balti, Põhjamaade ja teiste Euroopa riikide mõttekodade ja võrgustikega. Krista oli jätkusuutlikkuse ja kliimavaldkonna juht Läänemeremaade Nõukogus, kus ta kujundas strateegilist visiooni ning kavandas ja koordineeris Läänemere piirkonna riikide säästva arengu koostööd.

Merili Vares – Merili on nõustanud ettevõtteid ja avalikke asutusi alates 2006. aastast, mil ta liitus PWC audiitorbüroo nõunikega Eestis. Ta on lõpetanud TalTech-i avaliku halduse, keskendudes Eesti võimekuse suurendamisele Euroopa Liiduga ühinemiseks.

Loe lähemalt ja registreeru

09.10 algusega kell 10.00 PRAKTILINE ROHEETTEVÕTLUSE TÖÖTUBA TARTUS

Oled oodatud Eesti Ettevõtlike Naiste Assotsiatsiooni (EENA) üle-eestilise naisettevõtjatele suunatud programmi „Naised ettevõtluses – ROHELINE JA HOOLIV MAAILM“ praktilisele roheettevõtluse töötoale laupäeval, 9. oktoobril 2021 Tartu Loomemajanduskeskuse konverentsisaalis, aadressil Kalevi 17.

Miks osaleda? 

 • Saad oskusi ja teadmisi roheettevõtlusest – kuidas muuta teenused ja tooted roheliseks ning luua uusi roheettevõtteid.
 • Saad enda kasutusse praktilise “Ettevõtja rohejuhendi”, mille on koostanud meie rohementorid.
 • Võimalus liituda kohapeal edutiimiga, kus naised toetavad üksteist valitud eesmärgi elluviimisel. Abiks on programmi äri- ja rohementorid.

Külalislektoriks on bioloogiaprofessor ja Eestimaa Looduse Fondi nõukogu esinaine Aveliina Helm

Loe lähemalt ja registreeru

21.10 kell 18.30: VEEBISEMINAR “KLIIMARISKID: MILLISTEKS MUUTUSTEKS MAAILMA JA EESTI KLIIMAS PEAKSIME VALMIS OLEMA?”

Et kliimamuutuse kahjulikud mõjud oleks võimalikult väikesed, tuleb lisaks kasvuhoonegaaside heitkoguste vähendamisele kliima muutusteks ka paremini valmis olla. Missugused on globaalse soojenemisega kaasnevad muutused maailma ja Eesti kliimas? Kuidas kliimamuutustega kohaneda?

Veebiseminari lektor Velle Toll on Tartu Ülikooli atmosfäärifüüsika kaasprofessor. Ta uurib inimtegevuse mõju Maa kliimale ja milliseks võib kujuneda kliima 21. sajandi lõpuks.

Loe lähemalt ja registreeru

30.10 algusega kell 10.00 PRAKTILINE ROHEETTEVÕTLUSE TÖÖTUBA PÄRNUS

Oled oodatud Eesti Ettevõtlike Naiste Assotsiatsiooni (EENA) üle-eestilise naisettevõtjatele suunatud programmi „Naised ettevõtluses – ROHELINE JA HOOLIV MAAILM“ praktilisele roheettevõtluse töötoale laupäeval, 30. oktoobril 2021 Pärnus Pärnu Keskraamatukogu suures saalis, aadressil Akadeemia 3.

Miks osaleda? 

 • Saad oskusi ja teadmisi roheettevõtlusest – kuidas muuta teenused ja tooted roheliseks ning luua uusi roheettevõtteid.
 • Saad enda kasutusse praktilise “Ettevõtja rohejuhendi”, mille on koostanud meie rohementorid.
 • Võimalus liituda kohapeal edutiimiga, kus naised toetavad üksteist valitud eesmärgi elluviimisel. Abiks on programmi äri- ja rohementorid.

Külalislektoriks on keskkonnaekspert Kai Klein

Loe lähemalt ja registreeru

Toimunud sündmused

ETTEVÕTLIKUD NAISED ANDSID AVALÖÖGI UUTE ROHEETTEVÕTETE LOOMISEKS

Reedel, 24. septembril 2021 sai avalöögi üle-eestiline naisettevõtjatele suunatud programm „Naised ettevõtluses — ROHELINE JA HOOLIV MAAILM“. Aastapikkuse programmi eesmärk on anda oskusi ja teadmisi vähemalt 100 Eesti naisettevõtjale, kes muudavad teenused ja tooted roheliseks ning loovad uusi roheettevõtteid.

Otselülitust avaüritusele oli võimalik jälgida neil, kes kohapeal ei saanud olla, Delfis Anne & Stiili veebis ning Naised ettevõtluses Facebooki lehel. Vaata järele ja saa osa põhjalikust ülevaatest!

Loe edasi

23. septembril toimus “Naised ettevõtluses – Roheline ja hooliv maailm” – loeng “Toiduraiskamine Eestis”. Lektor Evelin Piirsalu

Kolmandik maailmas toodetud toiduks jõuab ühel või teisel põhjusel enne söömist prügikasti. Sellega raiskame tohutult ressursse – maad, vett, energiat ja tööjõudu. Kahjuks raisatakse toitu ka Eestis. Miks ja kui palju Eestis toitu ära visatakse? Mis on selle keskkonnamõju? Mida teha, et toiduraiskamist vältida ja vähendada? Millised võimalused on selleks nii kodudes kui tööstuses? Nendel teemadel arutleme veebiseminaril „Toiduraiskamine Eestis“.

Veebiseminari lektor on Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskuse vanemekspert Evelin Piirsalu

9. septembril toimus “Naised ettevõtluses – Roheline ja hooliv maailm” – loeng “Terved ja jätkusuutlikud linnad”. Lektor Age Poom

Linnad on koduks aina suuremale osale inimkonnast. Ühtlasi hõlmavad linnad üha ulatuslikumaid maa-alasid ja vajavad toimimiseks järjest enam ressursse. Kaasuvad muutused mõjutavad nii looduskeskkonda kui ka inimese tervist ja heaolu. Kuidas aga kujundada linnu tervislikumateks ja jätkusuutlikumateks? Millises elukeskkonnas sooviksime ise tegutseda ja kas see on linnas võimalik? Kas meie enda valikud võivad mõjutada linnade toimimist ja linnakogemust? Tule liitu veebiseminariga ja arutle kaasa.

Veebiseminari „Terved ja jätkusuutlikud linnad“ lektor Age Poom on geograaf, Helsingi Ülikooli järeldoktorantuuri teadur ja Tartu Ülikooli keskkonnakaitse lektor.

10. juunil toimus “Naised ettevõtluses – Roheline ja hooliv maailm” – loeng “Kemikaalid plastis – oht meie tervisele ja keskkonnale” Lektor Kai Klein

 • Plast – hea või halb?
 • Ohtlikud ained – mis need on ja kuidas me nendega kokku puutume
 • Mida teevad ohtlikud ained meie tervisele ja keskkonnale?
 • Kas ja kuidas seadusandlus meid kaitseb
 • Mida saame teha ise, et vähendada kokkupuudet ohtlike ainetega

Kai Klein on keskkonnaekspert, kes on viimasel 5-l  aastal  tegelenud ohtlike ainete alase teadlikkuse tõstmisega.

6. mail toimus “Roheline ja hooliv maailm esitleb” – viies loeng “Roheline ja hooliv looduskosmeetika”. Lektor Helen Orav-Kotta

Looduskosmeetika populaarsus ja valik suureneb iga aastaga. Eesti loodus annab suurepärase võimaluse kasutada kohalikku toorainet, tegeleda biomajanduse ja innovatsiooniga.

Loengus katsume jõuda selgusele, mis on looduskosmeetika? Millele kosmeetika valimisel tähelepanu pöörata ning mida enda ja keskkonna tervisele mõeldes vältida. Meiega on lubanud liituda ka mõned Eesti looduskosmeetika tootjad, kes räägivad, kuidas nad selliste valikuteni on jõudnud ning kui sobiv paik Eesti kosmeetikatootmiseks on. Jagame ka mõne praktilise retsepti neile, kes tahaksid omale kosmeetikat ise valmistada.
Helen Orav-Kotta on mereokoloog, kelle igapäevast tegevust saadab küsimus, kuidas keskkonnakeemia, puhastusvahendid, kosmeetika veekeskkonda mõjutavad? Kosmeetika ja keskkonnakeemia on tema hobi olnud peaaegu 15 aastat. Ta juhib Eesti Looduskosmeetika Liidus tarbijavalikute sektorit ning viib läbi koolitusi.

20. mail  toimus “Roheline ja hooliv maailm” – kuues loeng “Mesilased, putukad ja elurikkus”. Lektor Liisa Puusepp

Maikuu on looduskaitsekuu ja 20. mai Rahvusvaheline mesilaste päev. Seetõttu pühendasime kohtumise mesilastele ja laiemalt putukatele. Pidasime aru selle üle, milleks meile üldse on vaja putukaid, mida nad meile pakuvad ning mis juhtuks siis kui nende arvukus väheneb, mis paraku on juhtumas suuresti elupaikade hävimise, kliimamuutuse ja taimekaitsemürkide kasutamise tõttu. Rääkisime ka sellest, kuidas ja miks sattusid mesitarud Tallinna ülikooli katusele, kas linnamesindus on kuidagi ohtlik ja kuidas iga inimene või ka organisatsioon saab toetada looduse mitmekesisust, sh mesilasi, et me saaksime ka järgnevatel aastakümnetel ja -sadadel rõõmuga tähistada Rahvusvahelist mesilaste päeva.

Liisa Puusepp on Tallinna ülikooli ökoloog, melissopalünoloog ja jätkusuutliku arengu teadur.

8. aprillil toimus lektor Katarina Papp veebiloeng  teemal “Roheline ja hooliv kodu”.

Katarina Papp ütleb enda ja loengu kohta järgmist:
“Vaadates, kuhu poole maailm täna liigub, siis võib õigustatult tekkida küsimus: „Aga mida mina üldse teha saan?“ Olen jõudnud arusaamiseni, et tehes igapäevaselt keskkonnasõbralikke valikuid hoolin nii iseenda, enda pere kui ka keskkonna tervisest. Kasutades kodu puhastamisel söögisoodat ja äädikat ei jõua mürgid minu koju ega ka keskkonda. Soovin inimestele näidata, et keskkonnasõbraliku elu elamine ei ole raketiteadus ja tegelikult teeb see elu hoopis lihtsamaks! Hea meelega jagan, millised on meie pere igapäevased valikud, mis lihtsustavad meie elu ja ei koorma keskkonda.
Olen kahe väikese lapse ema, hariduselt klassiõpetaja, õhtuti kirjutan keskkonnateemalist Ökopere blogi. Keskkonnateemad on mind huvitanud lapsest saati, aga huvi kasvas veelgi pärast laste sündi. Kui varem tegin otsuseid pigem keskkonnahoiust lähtuvalt, siis pärast laste sündi just nende heaolu silmas pidades. Tore on see, et valikud, mis on head meile endile on ka head keskkonnale ja vastupidi!”

MAA PÄEV

22. aprillil 2021, Maa päeval, kutsus Eesti Ettevõtlike Naiste Assotsiatsioon (EENA) naisi andma üht lubadust loodushoidlikuma elu suunas, mida aasta jooksul järgida. Maa päevaks lõid Birgid Täht ja Marii Väljataga loitsu, mis seob naiste mõtted kokku ja annab ettevõtmisele väge.

Sarnast Maa päeva kampaaniat tehakse Eesti ettevõtlike naiste algatusel üle Euroopa – Leedus, Soomes, Küprosel, Hispaanias, Itaalias, Austrias, Belgias, Saksamaal –, aga ka USAs Floridas. „Ettevõtlike naistena on meie eesmärk anda ühine panus, et saaksime luua ja taastada rohelist hoolivat maailma läbi oma ettevõtete ja organisatsioonide ning teadlikult rajada keskkonnasäästlikke lahendusi ja protsesse. Oluline on, et meie liikumine ühendab teadlikkust ja loob koostööd. Meie soov on luua ülemaailmne traditsioon, kus Maa päeval annavad naised ühiselt maaemale igaks aastaks oma lubaduse.“

„Meri muutuvas keskkonnas ja tulevikumajandus. Kas rohemajandus või biomajandus on lahendus?“

25.märtsil rääkis Tartu Ülikooli Eesti mereinstituudi kaasprofessor, mereökoloog, keskkonnakoolitaja Helen Orav-Kotta teemal „Meri muutuvas keskkonnas ja tulevikumajandus. Kas rohemajandus või biomajandus on lahendus?“

Kliimamuutustest ja looduskeskkonna muutustest ei saa üle ega ümber ka Läänemeres ja maailmameres. Esialgu ei pruugi muutused merekeskkonnas (liigsed toitained, keskkonnamürgid, võõrliigid, liikide ja koosluste kadumine) olla kõigile inimestele nähtavad ja isiklikult tajutavad. Kõikide tegevuste, mida maailmamajanduses maismaal ette võetakse, mõjud jõuavad paratamatult veeökosüsteemideni.

Millised on meie võimalused keskkonda parandada? Kas keskkonnaseisundit parandavad majandustegevused on võimalikud? Kas rohemajandus või biomajandus võib olla võimalus loodusressursside tasakaalukaks kasutamiseks?

.

"ÜRO säästva arengu eesmärgid / The Sustainable Development Goals (SDGs)"

26.märtsil toimus esimene rahvusvaheline  loeng säästva arengu teemadel, loengu pealkiri “ÜRO säästva arengu eesmärgid / The Sustainable Development Goals (SDGs)”

Esineja: Bahar Özay (Türgi). Loeng on inglise keeles.

Säästva arengu eesmärgid (SDG – Sustainable Development Goal ingl k) on sihid, mille saavutamise kaudu loome parema ja kestlikuma tuleviku meie kõigi jaoks. Need eesmärgid kaardistavad ülemaailmseid probleeme ja väljakutseid, millega täna silmitsi seisame, näiteks vaesus, ebavõrdsus, kliimamuutused, keskkonna hävimine, rahu ja õiglus. Loengu käigus õpime lähemalt tundma säästva arengu eesmärke ehk SDGsid ja saame teada, kuidas ja milliseid samme tuleb meil endil astuda jätkusuutliku ja tasakaalus maailma poole.

Lektor Bahar Özay koordineerib ÜRO säästva arengu lahenduste võrgustikku Türgis. Ta on hinnatud ärijuht, kellel ette näidata töökogemus nii panganduses kui avaliku sektori organisatsioonides. Bahar on UNESCO heaks töötava Türgi rahvusliku säästva arengu eesmärkide komitee liige ning Türgi kohalike omavalitsuste nulljäätmete komitee ja Izmiri säästva linnalise arengu koostöövõrgustiku liige. Ta viib ellu projekte Maailma Looduse Fondi Türgi haru ning Boğaziçi ülikooli kliimamuutuste ja poliitikauuringute keskuse heaks ning peab loenguid Boğaziçi ülikooli elukestva õppe keskuse juures.

4. märtsil rääkis AS Kaubamaja Grupi jätkusuutlikkuse koordinaator Erika Pihl teemal “Säästev ja kestlik areng- mis? miks? kuidas?”

Sarja teine loeng keskendus jätkusuutliku ehk kestliku arengu tausta ja sisu avamisele. Rääkisime kuidas oma tegevuse mõju hinnata nii ettevõtluse kui ka argielu seisukohast ning kuidas sellele strateegiliselt läheneda. Vastasime küsimustele: mis on süsinikujalajälg, selle mõõtmine ning süsinikheite tasakaalustamine ehk offsettimine. Mõtisklesime kliimariskide üle ning rääkisime, miks on oluline sellele juba praegu tähelepanu pöörata.

11. veebruaril kõneles bioloogiaprofessor Aveliina Helm globaalmuutustest, keskkonnast ja inimesest.

Kliimamuutus ja looduskeskkonna hävimine mõjutavad meid kõiki. Kuidas me siia jõudnud oleme, kuhu on maailm liikumas ning millised on meie võimalused olukorda parandada või muutustega kohaneda? Tartu Ülikooli kaasprofessor Aveliina Helm kõneleb globaalsete muutuste mõjust Eesti elule, looduskeskkonnale ja inimestele. Liitu vebinariga ja arutle kaasa.

Loe lisaks: https://bpw-estonia.ee/eena-esitleb-roheline-ja-hooliv-maailm-avaloeng-aveliina-helm/