Sulge menüü

Enesesaboteerimise meistriklass – täiskasvanuks kasvamise kunst

Tartu klubi liikme Triin Raudoja eestvedamisel said ettevõtlikud naised praktiseerida enesesaboteerimist. Mida see endast kujutab?

Enesesaboteerimine on meie alateadvuses toimuv igapäevane sisekõne. See on hoiatav mehhanism, mis vanasti kaitses meid reaalse ohu eest. Enesesaboteerimist märkab inimene kõige rohkem siis, kui on vaja oma elus muutuseid teha. Vaikne sisehääl hoiatab ja manitseb meid tuleviku ebakindluse eest. Enesesaboteerimise mehhanismi kutsub nõustaja ja raamatu „Mind Fuck – mõistuse seitsme barjääri ületamine“ autor Petra Bock sisemiseks valvuriks.

Just sellele raamatule ja iseenda ettevõtja kogemusele tuginedes lõi ettevõtluskoolitaja, Tartu klubi uusim liige Triin Raudoja 21-päevase enesesaboteerimise meistriklassi väljakutse. Väljakutses osales kokku 35 inimest, kes igal nädalal kaks korda kohtusid Zoom-keskkonnas ja õppisid sisemist valvurit kui ressurssi oma igapäevaelus nägema. See oli mõnus toetus ja eneseanalüüs veidi keerulisel ajal.

Koolitusel osalejatele meeldis etapiline struktuur ning konkreetne tegevuskava igaks etapiks. Esimesel nädalal keskenduti saboteerimise seitsme viisi märkamisele. Teisel nädalal pakuti välja seitse võimalust, kuidas enesesaboteerimisse teadlikult sekkuda. Põhiliseks strateegiaks oli märksõna „STOP“ kasutamine ja iseendalt küsimine „Mida tasakaalukas täiskasvanu teeks? või „Mida sa ütleksid oma lapsele kui ta oleks samas olukorras?“. Läbi pideva oma mõtete jälgimise on võimalik luua oma ellu kergust ja enesekindlust. Viimasel nädalal paluti õpilastel leida IKIGAI metoodikaga enda eluülesanne või sisemine „Miks?“.

Väljakutse lõpuks jõuti viie erineva elukvaliteedi tunnuseni ning selleni, et sooviks oma elus veelgi rohkem muutuseid teha. Koolitaja Triin kinnitas, et nii mõnigi tegi väljakutse ajal elus pöördelisi valikuid. Näiteks üks osaleja vahetas töökohta.

Väljakutse käigus loodi mõnus turvaline ja toetav naiste kogukond, kes soovivad nüüd jätkata seda teekonda hoopis ajaplaneerimise väljakutses. Saboteerimise väljakutse lõpuks leidsid osalejad, et soovivad põhjalikumalt tutvuda koolitaja ajaplaneerimise süsteemidega. Koolitaja Triin mainib, et tema jaoks pole ajaplaneerimine eraldiseisev tegevus, vaid peab moodustama terviku inimese olemuse, eluülesande ja elueesmärkidega. Seega juunis alustav ajaplaneerimise väljakutse seob kokku inimeste unistused, eesmärgid ja igapäevaelu läbi ajaplaneerimise tehniliste lahenduste.

Osalejate tagasiside oli väga positiivne. Näiteks Tartu klubi liige Karin kirjeldas, et „Enesesaboteerimise koolitus“ avas silmad nii mõnegi ootamatu nurga alt. Tekkis võimalus märgata ja teadvustada – need on esmased märgilise tähendusega tegevused, et liikuda parema enesetunde ja kvaliteetsema elukorralduse poole. Koolitus andis praktilised tööriistad ja oskuse neid kasutada. Grupitöö aga andis lisaenergia, mis võimaldab kiiremini liikuda eesmärgi poole ning ärgitas mitte alla andma ja pooleli jätma. Kuna enesesaboteerimise teema on keeruline, nõuab sügavuti endas kaevamist ning peegelpilt endast on kõike muud kui ilus, siis toetav grupp aitas „reel püsida“.

Külli kommenteeris: „ Kuna tegemist on küllaltki keerulise ja sügava teemaga, siis minu arvates sai Triin suurepäraselt hakkama vaba ja vahetu õhkkonna loomisega ning andis lihtsasti arusaadava sisendi (õnge) individuaalse enesevaatluse ja -analüüsi tarbeks“.

Mari eeldas ennast kirja pannes, et tuleb mugavustsoonist välja tulla ja eks see oligi asja mõte, kuid see, et kogu protsess saab olema nii toetav, tuli talle meeldiva üllatusena. Nagu ta ise ütles: „Triin suutis väga lühikese ajaga grupis hea, pingevaba õhustiku luua. Usun, et saadud teadmised jäävad meelde ning avaldavad elu eri tasanditele jäädavat mõju“.

Samuti sai osaleja Liina innustust: „Olen väga rahul koolituse ülesehituse ja läbiviimisega. Koolituse käigus hoiti nn kätt pidevalt pulsil, et ei unustaks ennast jälgida ja parimat tagasisidet enda kohta saada. Äärmiselt vajalik kõigile, kes soovivad arendada endas teadlikku juhtimist. Koolitus aitas mul aru saada kuidas sünnivad minu otsused ja tegutsemine ning kuidas ma saaksin neid enda valitud suunas juhtida.”

„Ettevõtlikele naistele omaselt on meil peas palju erinevaid mõtteid, millest tuleb valida need õiged ja peatada need, mis meid ei toeta. Oluline on saavutada kooskõla iseendaga. Selle oskuse võrra oleme nüüd rikkamad,“ arvab selle loo autor ja ka enesesaboteerimist praktiseerinud Triinu Sirge Tartu klubist.

Infoks: juunis alustab uuesti enesesaboteerimise väljakutse uute osalejatega. Kui on huvi nii ajaplaneerimise kui ka enesesaboteerimise väljakutse vastu, saab informatsiooni Ettevõtlik Mõte koolitused Facebook lehelt.

Triin Raudoja Tartu klubi EENA BPW

Ärimentor ja koolitaja Triin Raudoja