4.märtsil 2019 kohtus EENA noorteklubi idufirma 3Cular asutaja ja tegevjuhi Kaisa Hanseniga, kes tutvustas maailma esimest ainult puidujääkidel põhinevat 3D printimise kontseptsiooni.
Kaisa sõnul baseerub enamik 3D printimist plastil, puidujääkide kasutamine oleks aga keskkonnasõbralikum. 3Culari lõpptoode saab ideaalis olema looduses lagunev, ei sisalda kahjulikke aineid ja on vastupidav. Hetkel ongi komistuskiviks keskkonnasõbraliku sidusaine, mis asendaks liimi, leidmine.
Kaisa rõhutab, et olulist rolli mängib nende tehnoloogia arendamisel ka puiduliik: 3D printimise protsess kestab mitu tundi. Miks aga peaks midagi puidust printima? Väärtus seisneb nimelt selles, et nii saab keerulist disaini toota. Esimeseks tootegrupiks on planeeritud mööbli ornamendid või huvitavad lambikuplid.
3Cular sai alguse Garage 48 Hackathonil, kus nad said esikoha ja kaks eriauhinda. Lisaks on nad võitnud mitmeid teisi auhindu, millest võib esile tuua pääsu Climate-KIC’ile. Idufirma eestvedaja Kaisa Hanseni sõnul on aga seni kõige keerulisem olnud tiimikaaslaste leidmine, sest vaja on spetsiifiliste oskustega inimesi.
Praegu panustab Kaisa oma ettevõtmisesse palgatöö kõrvalt. Lisaks on ta asutanud iduettevõtte CompAct, mis arendab ettevõtetele ja asutustele mõeldud interaktiivset tööriista chatbot’i ehk juturobotit, mille eesmärk on kujundada töötajate seas keskkonnasäästlikke harjumusi