5 TÄHTSAT KÜSIMUST – SIRLE TRUUTS

Sirle Truuts on ettevõtja, ettevõtluskoolitaja ja -mentor, kes on loonud alustavatele ettevõtjatele suunatud ettevõtlusportaali www.hakkanettevotjaks.ee.

Lisaks ilmus tema sulest 2019. aastal isiklikul kogemuslool põhinev raamat “Ettevõtjaks palgatöö kõrvalt”, mis räägib ettevõtjaks kasvamise loo majanduskriisi tingimustes. 2020. aasta juunis ilmub temalt raamat “Eduka äriplaani koostamise valem”.

Jälgi ettevõtlusportaali Facebookis www.facebook.com/hakkanettevotjaks või Instagramis www.instagram.com/hakkanettevotjaks või Youtube kanalit Hakkan Ettevõtjaks TV.

 

1.Mida ja kuidas teha, et ettevõte kasvaks käibelt ja kasumilt?

Olen enda ettevõtet kasvatanud viimased kolm aastat üle 50% aastas. Minu ettevõtte kasvu on mõjutanud kolm peamist tegevust:

  • Võimaluste märkamine koos kiire kohanemisvõimega.

Läbi aastate on olnud nii edukaid kui ka ebaedukaid projekte. Edukad projektid on toetunud kas klientide tagasisidele või turu analüüsile. Seega olen alati proovinud koguda infot klientide vajaduste kohta. On olnud ka ebaedukaid projekte. Sageli on need olnud nendes valdkondades, mis on mu jaoks uued. Lisaks olen teinud mõningaid juhtimise vigu, millest üks on näiteks soov kõike ise teha, küsimata kogenud ettevõtjate käest nõu.

  • Järjepidevus.

Eelkõige väljendub see nii igapäevaste eesmärkide elluviimises kui ka tegelikus turundustegevustes. Olen järjepidevalt sisuturundust teinud alates 2016. aastast, millel on olnud otsene mõju ka tulemustele.

  • Tulemuste mõõtmine ja väga teadlik finantsplaneerimine.

See saab alguse toodete ja teenuste oma- ja müügihinna arvutamisest. Olen märganud, et sageli mõõdetakse vaid müügitulu eesmärki ja kasum on teisejärguline. Mina mõõdan mõlemat.

 

2.Milline on olnud sinu parim investeering, mis sa teinud oled?

Parim investeering on olnud iseenda ettevõttesse. Peale palgatöölt loobumist investeerisin ettevõttesse 5000 eurot. Ostsin korraliku arvuti, kuna minu vana arvuti ei ühildunud enam kaasaegse esitlustehnikaga ja koolituste läbiviimine oli seega võimatu. Ülejäänud summast maksin endale töötasu seni, kuni jõudsin esimeste klientideni. Kolme aastaga on investeeritud summa kasvanud üle 400%.

 

3.Mis nõu sa annaksid tudengitele, kes lõpetavad ülikooli ja suunduvad päris ellu?

Julgust unistada ja oskust tegutseda!

Kui on soov hakata ettevõtjaks, siis julgustan proovima oma äriga liikuda Eestist väljapoole ehk leidma ekspordivõimalusi. Tänu infotehnoloogia arengule ei mõjuta äri enam niivõrd geograafilised piirid. Lisaks on ekspordiäridele võimalik ka leida erinevaid rahastusallikaid.

 

4.Kui sa oled ületöötanud või kaotanud fookuse, mida teed?

Tervisesporti. Mulle meeldib käia nii metsas kõndimas ja spordisaalis rühmatreeningutes. On tavapärane, et minu nädalalõpu jalutamise distants on üle 10 kilomeetri. Lisaks harrastan ka Ladina-Ameerika tantsude tantsimist.

 

5.Millised raamatud on muutnud sinu elu?

Arvan, et raamatud on muutnud mu elu oluliselt juba väga varajasest east. Alles hiljuti ütles ema, et olin uudishimulikult raamatuid sirvinud juba enne kui rääkima hakkasin.

Viimaste aastate vaieldamatu lemmik on Carol S. Pearsoni “Sisemiste kangelaste äratamine”. See räägib muutustest inimese elus läbi arhetüüpide. Iga inimese teekond, kes otsustab liikuda teadlikult eneseteostuse suunas, on justkui kangelase teekond oma tõusude ja mõõnadega.

 

Küsimustele vastas Sirle Truuts.