5 tähtsat küsimust – Triinu Sirge

  1. Mida ja kuidas teha, et ettevõte kasvaks käibelt ja kasumilt?

Esiteks tuleb välja mõelda, miks sa ettevõtlust üldse teed. Mis on sinu missioon selle tegevusega? Ainult rahateenimine ei saa olla eesmärk omaette. Selleks pane paika strateegia, kuidas soovid kasvada. Kui on plaan paigas, leia lahendused ja plaani teostajad. Selge on see, et kui teed üksinda, tuleb piir ruttu ette. Meil kõigil on ju ainult 24 tundi ööpäevas ning tahaks ju puhata ja mängida ka. Suuremaks kasvuks on vaja töötajaid ja/või protsesside automatiseerimist. Kindlasti tuleb olla ka julge ja seada suuri eesmärke. Kui mina alustasin, ei julgenud küsida Ärinõuandlast alustava ettevõtja toetust. Mõtlesin, et ah mis mina, saan ilma hakkama ja nad ju tahavad, et kahe aasta pärast oleks mitu töötajat jne. Töötajad ja minul tundusid tol hetkel täielik müstika. Nii jäigi mul see toetus kasutamata. Fakt on see, et saingi hakkama ilma, aga fakt on ka see, et kui oleksin olnud julge ja võtnud väljakutse vastu, oleks veel paremini hakkama saanud: sest reaalselt kahe aasta pärast oli mul juba 4 töötajat ja kõik toetuse nõuded oleks täidetud olnud.

 

  1. Milline on olnud sinu parim investeering, mis sa teinud oled?

Minu parim investeering on olnud ja ilmselt on ka edaspidi investeering iseendasse ehk enesearengusse. Edu võti on õppimises ja enda arendamises. Sealt edasi saad lennukaid ideid enda ettevõtte arendamiseks. Ja areneda on vaja, seisma jääda ei saa. Mugavustsoonis ei toimu midagi. Sealt välja tulles hakkavad asjad juhtuma. Ja enamasti ikka head asjad 😊 Ja eks ikka tegijal juhtub ja alati kõik ei õnnestu. Mina võtan seda kui järjekordset õppetundi, kuidas asjad enda kasuks pöörata ja järgmine kord targemalt teha.

Teisest küljest olen kogu enda ettevõtte tulu investeerinud tagasi Ergoway arendamiseks. See on tähendanud vahel, et olen ise vähemaga hakkama saanud, aga pikemas perspektiivis on see olnud õigeim valik. Paljud ettevõtted hoiavad kokku nö töötajate arvelt ja võimaldavad neile kõige odavamad töötoolid- lauad. Ja eriti kahju on veel, et töötajad ise ongi rahul sellega ja ei oska paremat tahta. Edu neile tööandjatele, kes tulevikus oma töötajatele elu lõpuni kutsehaiguste kompensatsiooni maksavad.

 

  1. Mis nõu sa annaksid tudengitele, kes lõpetavad ülikooli ja suunduvad päris ellu? 

Mind natukene kurvastab noorte suhtumine, kes arvavad, et peale ülikooli lõpetamist on megatargad ja ootavad 2000 eurot kätte palka ilma midagi tegemata. Haridust tõendavast dokumendist ainult ei piisa. Ise ikka tuleb vaeva näha, kogemusi omandada, õppida ja olla aktiivne. Nii tuleb ka edu karjääris ja vääriline töötasu.

Kindlasti on nüüdisaja noortel palju lihtsam, sest võimalusi on meeletult. Ole ainult ise hakkaja. Tänapäeva tehnoloogia annab uskumatuid võimalusi. Tuleb ise otsida ja olla avatud. Tööandjad ootavad nutikaid, oma peaga mõtlevaid noori.

Noortel soovitan palju katsetada, et leida see õige kirg, mis sobib kõige paremini.

 

  1. Kui sa oled ületöötanud või kaotanud fookuse, mida teed?

Mul on seda juhtunud viimastel aastatel mitmeid kordi. Sellest esialgu ei saa arugi ja lased muudkui edasi. Aga mingi hetk tuleb ikka tunne, et ei enam jõua nii. Parim lahendus siis on aja maha võtmine. Ei juhtu midagi, maailm saab ilma minuta ka nädal-paar hakkama. Hea vaheldus on alati reisimine. Ma eelistan põnevaid ja seikluslikke reise, kus ise saan vastavalt tujule või ilmale teha mis parasjagu meeldib. Selline 7-päeva hotelli basseini ääres ühes kohas pole väga minu teema. Pigem osalen teaduskonverentsil, teen ettekande ergonoomikast, suhtlen kolleegidega maailmast, tutvun kultuuriväärtustega jne. Ja järjest enam armastan üksi reisida. See annab vabaduse mõtteid korrastada ja elu tasakaalustada.

Teiseks aitab alati muusika. Muusika loomine ja kuulamine avab minu jaoks meeled ja loob positiivse emotsiooni. Armastan ka loodust ja värsket õhku.

 

  1. Millised raamatud on muutnud sinu elu?

Neid raamatuid on palju, aga kaks näiteks on: „Imede hommik“ Hal Erlod ja „Miks sa oled rumal, haige ja rahast lage… ning kuidas saada nutikaks, terveks ja rikkaks“ Randy Gage.

Triinu Sirge
Ergoway asutaja ja tegevjuht