Anu Raud: Järjepidevus või edasi kestmine on nii oluline.

 

Anu Raud on Eesti tekstiilikunstnik, Viljandi Kultuuriakadeemia ja Eesti Kunstiakadeemia õppejõud ning emeriitprofessor, alates 2016 Eesti Teaduste Akadeemia akadeemik.

 

2019. aastal valis EENA – Eesti Ettevõtlike Naiste Assotsiatsioon Anu Raua Aastate naiseks 2019. Tiitli “Aastate naine” annab EENA välja naisele, kes on tubli äris, teaduses, kultuuris või mõnel muul elualal, kes on ettevõtja või ametinaine. Ta on Eesti Vabariigi kodanik, ühiskonnaelu aktiivne mõjutaja ning on kogu oma elu jooksul korda saatnud midagi eriti tähelepanuväärset.

 

Anu Rauast on valminud äsja imeline portreefilm “Pärand. Anu Raud” (2021). Kunstnik Anu Raud mõtiskleb filmis inimese juurtest ja latvadest, unistustest ning vajadusest midagi endast maha jätta, hävimatutest väärtustest ja väikeste asjade võlust.

 

♥ Räägitakse, et Euroopas on juurteta elu kriis. Ja nii ma siis arvangi, et see juurteta elu kriis on see, et sa lähed ühelt maalt teise, kus aga elu kergem või parem on. Ja siis, kui sul on rohkem raha, sa ostad suurema korteri, kui on vähem raha, lähed väiksemasse korterisse. Su all elavad inimesed ja peal elavad inimesed, su kõrval elavad ja igal pool su ümber elavad inimesed. See ongi see juurteta elu. Järjepidevus või edasi kestmine on nii oluline. Et oleks olemas aga võtta inimesed, kes on pühendunud, kes viitsivad, saavad, oskavad ja ei lase seda Eestimaad käest ära. Väga lihtne on käest ära lasta, kui kõik lihtsalt jooksevad ära, siis ongi käest ära.

 

♥ Mobiilindus ja Internetid ja …seda ma küll täiesti kardan. Et kui ma näen, kuidas inimesed enam ei näe seda, kes ta kõrval istub ja ei vaata enam loodust ja ei pane tähele hiirekõrvu ja… kõik libistavad nimetissõrmega oma telefone. See ajab mul hirmu nahka.

 

♥ Olen rõõmus võimaluse eest elada maal ja elada talus, sest minu silmis on talu eestlase vääriselupaik. Kuna see mulle endale nii palju pakub, püüan maal olemise võimalust pakkuda ka oma õpilastele ja üleüldse loomerahvale. Esivanemate pärand, maad ja metsad, loodus ja loomad – selle kõige keskel luua ja vaipu kududa on imeline.

 

 

ETV näitas filmi 21.02.2021 ja see on järelvaadatav ERR Jupiteris https://jupiter.err.ee/1608098443/parand-anu-raud

 

Teksti koostas Mare Timian, EENA Tallinna Klubi kommunikatsioonijuht (allikad EENA koduleht, Anu Raua portreefilm ja elu.ohtuleht.ee)

22.02.2021