17. detsembril käis EENA Kultuuriklubi koos eenalannadega eksursioonil Eesti Kunstimuuseumis näitlejanna ja muuseumipedagoogi Jekaterina Linnamäe juhtimisel.

Külastasime koos kahte inspireerivat näitust: “Raamist lahti. Leis, Tabaka, Rožanskaitė” ja Melanie Bonajo isikunäitust “Kui keha ütleb jah+”.

Näitus “Raamist lahti. Leis, Tabaka, Rožanskaitė” keskendub kolme Balti erandliku naiskunstniku – Malle Leisi (1940–2017), Maija Tabaka (1939) ja Marija Terese Rožanskaite (1933–2007) 1970.–1980. aastate loomingule hilisnõukogude keskkonnas. Kunstnikel oli oma ideoloogiliste ja esteetiliste põhimõtete poolest sarnane kunstiharidus, kuid vaatamata sellele liikusid kõik kolm 1950.–1960. aastatel Tallinna, Riia ja Vilniuse kunstiinstituutidest saadud põhimõtetest eemale ja olid mitte ainult tavapärasest erineva eneseesitlusega, kuid ka ruumiloome viiside ja kunstnikuks olemise väga eristuva peegeldustega. Kõik nad lõhkusid lubatavuse piire, astusid kindlalt tabudest üle ning läksid vaatamata rasketele aegadele oma erilist kunstiteed. Julged värvid ja kujundid maalidel viivad vaatajat naiskunstnikute intiimsuse maailma, mis on täis traumeerivat ja valusat kogemust, ning paneb mõtisklema isiklikule vabadusele ja sellele hinnale, mida igaüks meist maksab oma elus iseendaks jäämise eest.

Melanie Bonajo isikunäituse “Kui keha ütleb jah+” keskseks teemaks on puudutus ja selle koht meie tänapäevases maailmas. Vaatajale esitatakse küsimust, kas üha enam kommertsialiseerivas ja tehnoloogilises maailmas on veel kohta intiimsusel või mitte, kuid sellele küsimusele vastamine ei ole nii lihtne nagu esmapilgul paistab. Igaüks peab võtma näitusel aega endasse süvenemiseks ja oma sisehääle kuulmiseks. Kunstniku arvates puudutus on just see, millega saab ravida üksildust. Kas on iga näituse vaataja sellega nõus? Hollandist pärit Melanie Bonajo teos “Kui keha ütleb jah” esindas Hollandit 2022. aastal Veneetsia kunstibiennaalil ja teeb nüüd ringreisi mööda Euroopa muuseume.

Kindlasti on need mõlemad näitused vaatamist väärt ja soovitame neid külastada kõikidele, kes pole veel jõudnud!

Täname Jekaterinat meeldejääva ekskursiooni ja elava suhtluse eest tundlikel teemadel! Meie klubiga just hiljuti liitus andekas florist Jelena Špakovkaja, kes saatis Jekaterinale oma ainulaadse Jõulude lilletervituse (Flowers by Jelena Shpakovskaja). Meie aga nautisime õhtu jätku Narva-Jõesuu kohviku Albatross ja meie klubi liikme Natalja Pessotšinsja poolt küpsetatud maitsva kringliga!

Soojad tervitused ja ka tänusõnad kõikidele, kes leidis aega ja tuli meie klubi toetama. Hindame kõrgelt Teie sooja tagadisidet ja püüame leida võimalusi tihedamini kultuuriüritustel kohtumiseks. Kultuur ühendab ja inspireerib!

Rahulikku detsembrikuud ja imelist meeleolu pühadeks valmistamisel!

Tekst ja fotod: Jelena Pazilina, EENA Kultuuriklubi president

EENA Kultuuriklubi KUMUs