5 TÄHTSAT KÜSIMUST – EPP ADLER

Epp Adler on enesemeisterlikkuse mõtestaja, julgustaja ja coachTeda paelub inimesevõimekus ja selle avaldumine ehk mis seda võimaldab ja mis seda pärsib. Ta usun ja teab, et iga inimene on unikaalselt võimekas, aga selle võimekuse teadvustamine ja omaks võtmine ei ole väga lihtne. See sõltub palju peegeldustest, mida oleme elu jooksul saanud ja liiga sageli paneb see loomulikele annetele kaane peale, sest mingil põhjusel ja kellegi arvates on need sobimatud. Ja nii nad jäävadki välja arendamata ja kasutusele võtmata. Õnneks pressivad nad alati kaane alt välja. 

Oma töös tegeleb Epp võimaldamise ja julgustamisega, et inimesed saaksid olla vabad ja toredad ning seega ka teistele meeldivad ja kasulikud kaaslased. Ta tegeleb nii noorte kui täiskasvanutega, kellel ei ole muud vahet kui eluetapi vahe. Täiskasvanud on juba hirmunumad, kurjemad ja kinnisemad, aga soov on sama – olla armastatud ja tunda end enda sees hästi. 

Ettevõtjana või pigem vabakutselisena on Epp toimetanud alates 2004. aastast. Alguses ainult MTÜ vormis, 2011. aastast nii MTÜ kui OÜ vormis. Epp ei ole ettevõtja selle sõna klassikalises mõttes. Teda ei paelu ettevõtlus kui selline ja ettevõtte kasvatamine. Ettevõtlus on tema hingetöö juriidiline kodu, mille kaudu saab ta oma teadmised ja oskused kättesaadavaks teha ning tagada oma põhivajaduse – vabaduse ja otsese sõltumatuse. Nende kahe ülesande teenindamine ongi Epu jaoks tema ettevõtlus.

www.eppadler.com

 

1.Mida ja kuidas teha, et ettevõte kasvaks  käibelt ja kasumilt?

See küsimus tõestabki, et ma ei ole tegelikult ettevõtja. Need ei ole minu jaoks ei eesmärgid, huvitavad nähtused ega mõõdikud. Raha peab olema korraldatud ja toimima nii, et mina ja mu ettevõte elus püsiksid, ei tekitaks liigset stressi ja ei kaaperdaks mu elu. Näen väga palju väiketegijaid, kes teenindavad oma raamatupidamist ja vaevlevad selle käes. Ma ei püüdle kasvu poole ja ma ei taha, et mu raamatupidamine juhiks mu valikuid. Seetõttu võib see vahel tähendada, et mõnel aastal teen ma väga palju vähem ja seda selleks, et ma püsiks elavana ja tahaksin endiselt anda, mida mul on anda. Ma katkestan oma tegevust julgelt kui senine vorm mind enam ei teeni ja teen siis kapitaalremonti. Mõistan, et saan seda teha, kuna mul ei ole töötajaid, kuigi ka siis saaks seda teha. Paar aastat tagasi leidsin end olukorrast, kus ma ei tahtnud oma ettevõttes ise enam olla. See ei ole mõistlik olukord ja seetõttu on vaja hoida oma ettevõte mulle sobivas vormis. Aga seda ju ei tea ette, nii et pidev arendamises olemine peaks olema normaalne olek. Nii säilib ka põnevus, uudsus ja leidlikkus. Liigses mugavuses ja stabiilsuses kaob areng ja reageerimisvõime kergesti. Pidevas hädas olemine on teine äärmus. Kusagil nende vahel on hea tantsida. 

Aga et vastata ikkagi küsimusele. Mulle tundub, et ettevõtte kasvuks on vaja tagada kolm asja.

 • Püsida tasemel ehk hea olemine on minu asi ja vastutus. Tegelikult ei pea keegi tahtma minult midagi osta. 
 • Julgeda end välja pakkuda ja nähtavaks teha enda moodi, et õiged inimesed saaksid mind leida. 
 • Julgeda küsida hinda, mis toetab minu väärtustunnet ja tekitab tahet teha. 

 

Link: https://www.eppadler.com/post/2019/01/17/5-c3-b5ppetundi-kuidas-ma-ise-ehitasin-endale-ettev-c3-b5tte-kus-ma-olla-ei-taha 

 

2. Milline on olnud sinu parim investeering, mis sa teinud oled?

Mind on kõige paremini teeninud investeeringud (mis on väga praktilised, ei pea olema kallid ja tegelikult teenivad väärtustunnet ja kuvandit. Ning mille väga paljud jätavad tegemata või investeerivad neisse rahaliselt nii palju, et hiljem on tagasi teenimise pärast stressis). 

 • Toimiv tehnika (arvuti ja telefon). Nende pärast muretsemine on lihtsalt mõttetu aja- ja energiakulu ning tänapäeval ei ole need enam üldse kallid. Sul ei ole vaja supertehnikat, kui sa just arvutigraafik pole. 
 • Korralikud fotod. Ma arvan, et mu äri algas hetkel, kui ma tegin endale fotod, mis esindasid mind alati ja kõikjal. Olen saanud ka meedias palju väärtuslikku ja suurt kajastust tänu sellele, et mul on kohe saata A4 lehe jaoks trükikõlbulik foto, mida sageli mu kolleegidel ei ole. Aga meedias käib asi nüüd ja praegu, mitte paari nädala pärast.
 • Mind kandev logo ja bränding. See on vaieldav teema, sest väga paljud alustajad munevad just firmanime ja logo otsas. Ka mina ütlen, et need pole kõige olulisemad. Ehk siis ilma nendeta saab alustada. Aga tegelikult on nad olulised. Minu organisatsioonide nimed on alati tähendusega ja nad väärivad kena pakendit, siis ma saan nende üle uhkust tunda. Nn logoraamatusse investeerimine toodab palju, kui seda hästi kasutada ja eelkõige, kui anda tegijale õige sisend ning julgeda üldse leida tegija, kes sind mõistab. Tänapäeval saab seda muidugi ka ise AI abil teha. Näiteks lehel: https://looka.com/ 
 • Enesetäienduse investeering ehk harjumus maksta headele tegijatele korralikku hinda. Siis tekib respekt teiste suhtes ja julgus ning oskus ka ennast väärtustada. Näen palju neid, kes tarbivad ainult tasuta või avaliku rahaga rahastatud asju ja siis tahavad, et teised neile palju maksaksid. 

 

3.Mis nõu sa annaksid tudengitele, kes lõpetavad ülikooli ja suunduvad päris ellu? 

Heaks saamine võtab aega ja selleks on vaja kogeda erinevaid asju ja harjutada. See, et sul on mingi paber, ei tee sind heaks. Paber võib aidata sind uksest sisse, aga tegelikult ei pea sind keegi tahtma ja sulle midagi andma. Sina pead tahtma kõige pealt anda ja õppida. Sa pead õppima olema valmis aitama kõigega, oskama olla kärbes seinal, kui tahad näha meistreid töös. Kui sa tüütad, siis sind sinna ruumi ei lasta. Ja kui sa teed asju ainult raha pärast, siis sa ka ei õpi ega saa kunagi heaks ega omanäoliseks. Nii, et julge olla alguses “vaene” ja ütle “jah” kõigele. Seejärel saad muutuda selektiivsemaks.

4.Kui sa oled ületöötanud või kaotanud fookuse, mida teed?

Kiired abilised on, et ma lihtsalt ei tee rohkem. Riskin, et teised saavad pahaseks, aga mul on vaja end korda saada, muidu on kahju suurem. Minu esmaabivõtted on pikalt kõndimine, metsa minemine, mediteerimine ja “arutu” käsitöö. Hetkel tikkimine ja puunikerdamine. “Arutu” tähendab lihtsalt tegemise pärast tegemist. 

Kui tunne kestab kauem, siis ma plaanin ette pika puhkuse. Hetkel olen olnud kapitaalremondiseisus novembrist. See tähendas, et otsustasin teha pausi pikalt ette ja lihtsalt ei võtnud enam töid peale teatud kuupäeva ja see tähendab ka rahalist ettevalmistust, et saaks remondis olla. Mul on ka oma puhkusekalender ehk tean, millal mul on vaja aastas pause. Liiga paljudel inimestel on üldine kalender, näiteks et puhkama peab suvel. Eestis on päevad suvel nii pikad, et päevasid on vaja lihtsalt targemalt kasutada. Minul on vaja suve pikendada septembris-oktoobris ja siis korraks talvel paus teha kuskil veebruaris, siis on mu keha energiat täis.

5.Millised raamatud on muutnud sinu elu?

Oi, neid on palju. Toon välja raamatud, mis on olnud tähtsad ettevõtjana toimetamise vaatenurgast. Nii psüühiliselt kui konkreetselt ettevõtluse jaoks. 

 • Benjamin Hoff “Puhh ja Tao” aitas mind kunagi teele. Tutvustas mõtet: “Äkki õnnestub!” 
 • Phil Stutz “The Tools”. Kõige tähtsam raamat vist üldse. Kuus tehnikat, kuidas ületada hirmu. Mitu neist võtetest on pidevalt mu nähtamatud kaaslased. See raamat andis tegelikult ka tõuke ja “loa” teha asju enda moodi ehk klassikalisi võtteid võib lõhkuda. Ma tegin seda alati nagunii, aga peidus. Selle raamatu autorid olid mu esimesed tõestused ja eeskujud, et ka teised on mõelnud nii. 
 • Lois P. Frankel “Good Girls don’t get the corner office”, et õppida kuidas ma ennast saboteerin. Ülioluline raamat minu teekonnal. 
 • Tara Mohr “Playing Big”. Hea raamat endalt kaane pealt võtmiseks. 
 • Chris Guillebeau “100$ StartUp” Esimene ettevõtlusraamat, mis muutis tegemise võimalikuks, piisavalt väikeseks ja ei peenutsenud. 
 • Malcolm Gladwell “Outliers”. Ta kirjutab lugusid, kuidas päriselt heaks saadakse ja annab julgust käia oma rada ning mitte sõltuda kohestest tulemustest. 
 • Greg McKeown “Essentialism”. Oluline raamat inimestele, kel on kalduvus teha palju, eristamata, mis sellest tegelikult oluline on. 
 • Raha teemad. Tegelikult on olnud väga oluline ka mu rahasuhte lahti muukimine. Tagasi vaatavalt võiks öelda, et see on kõigist kõige tähtsam teha, sest see on tegelikult väga emotsionaalne, mitte rahaline. Selles vallas on mind aidanud kolm tegelast: 
  1. J.D. Roth “Be your own CFO”. Esimene raamat, mis käsitles raha nii, et ma ei jooksnud toast välja, vaid julgesin hakata selle teemaga targemalt tegutsema ja algas suur harjumuste ning uskumuste muutmise teekond.  http://www.moneytoolbox.com/box/CFOGUIDE.pdf
  2. “Lucky Bitch Money Bootcamp” https://www.denisedt.com/bootcamp . Põhjalikum, sügavam ja elumuutev jätk eelmisele materjalile. 
  3. Krista Teearu on rahaasjade Eesti konkurentsitu kuninganna ja tema tibatilluke e-raamat “Õige hind” andis mulle vastused ja valemid, kuidas selle teemaga oma ettevõttes edasi minna. Selle saab nüüd kasuliku kogumiku osana: https://pilvekool.ee/pood/rahateemad/ 

 

Küsimustele vastas Epp Adler.

Epp Aadler