BPW Tartu klubi ettevõtte külastus
BPW Tartu klubi käis külas kandidaatliikme Triinu Sirge ettevõtte Ergoway OÜ tõenäoliselt Eesti kõige ergonoomilisemas kontoris. Nimelt on Triinu aastast 2017 esimene Euroopa Ergonoom Eestis ja töötab ning täiendab end selle nimel, et meie töökohad oleks maksimaalselt ergonoomilised ja tervisesõbralikud. Kogemusi selles vallas on Triinul kuhjaga. Omandanud Eesti Maaülikooli bakalaureuse kraadi tehnika ja tehnoloogia suunas, sama ülikooli tehnikastuudios magistrikraadi ergonoomika erialal, jätkab Triinu doktorandina õpinguid Tartu Ülikooli Meditsiiniteaduste valdkonnas, kus tema uurimistöö teemaks on tugi- ja liikumisaparaadi seisundid, vaevused ja terviseriskid, ergonoomika.
Mis aga on ergonoomika ja kes on ergonoom? Ergonoomika on teadus inimesele kõige mugavamatest tegevusviisidest, töövahenditest ja töökeskkonnast ning ergonoom kui erialase kõrgharidusega spetsialist oskab soovitada igale inimesele personaalselt, arvestades tema kehamõõte, sobivaid töövahendeid ja kontorimööblit. Teame ju kõik, et probleemid silmadega, skeleti-lihasvaevused, väsimus ja stress seonduvad meist paljudel arvutitööga ja nutiseadmete kasutamisega.
Triinu poolt läbi viidud viimase uuringu põhjal esineb naistel eelpoolmainitud vaevusi isegi kuni kolm korda rohkem kui meestel.
Kuidas siis ergonoom saab meid aidata? Töökoha mugavaks tegemisel on peale valgusküllase, värske õhuga ruumi olulised laud, tool, monitor, hiir, klaviatuur. Lisaks igasugused abivahendid, nagu kõrgendus jalgadele, käetoed jm, millega oma töökohta võimalikult kehasõbralikult täiendada.
Laud võiks olla reguleeritava kõrgusega, mis võimaldab töötada nii istudes kui seistes, kaarja sisselõikega, toetamaks küünarnukke. NB! Kaks tundi seismist tööpäeva jooksul põletab 340 kalorit!
Tool peaks samuti olema reguleeritav, selga toetav. Või siis hoopis sadultool, mis aitab vähendada survekoormust istmikule, pingeid õlgades ja seljas, misläbi paraneb vereringe ning boonuseks väheneb tselluliidi ja veenilaiendite tekke risk.
Monitor õigele kõrgusele – seda oleme kuulnud kõik, abivahendid õige kõrguse saavutamiseks on kuvarihoidjad.
Ergonoomilise arvutihiire abil saame vähendada mikroliigutusi ja lihaspingeid, et vältida „hiirekäe” vaevusi ehk karpaalkanali sündroomi. Ergonoomilised hiired erinevad päris palju harjumuspärastest pisikestest hiirtest, mõni neist annab isegi LED tule abil märku lihaspingest ja väsimusest. Hoopis eriline töövahend on aga RollerMouse, mille abil saab kursorit liigutada, kasutades kahte kätt, seega ei ole vaja selja, kaela ja õlgade tööd, pole vaja sirutada kätt hiireni ulatumiseks. Kõik see aitab vähendada stressi ja pinget kehas.
Ka ergonoomilise klaviatuuri loomisel on disainerid suutnud luua midagi uut. Lisaks sellele, et klaviatuur on õhuke, käib mõni neist ka keskelt pooleks, mistõttu mahub hästi igasse sülearvuti kotti. Kompaktne disain tagab klaviatuuri ja hiire kasutamisel õlgade, küünarnuki ja randmete loomuliku ja neutraalse asendi.
Triinu 2015. aastal asutatud ettevõttest Ergoway tulime ära teadmisega, et ergonoomilised töövahendid ei ole kulu, vaid investeering iseendasse ja oma firmasse. Mõni klubi liige vormistas oma investeeringu ka kohe tellimuseks ning ei jõua oma RollerMouse`i ja Sadultooli ära oodata.
Aitäh, Triinu, edu ettevõtluses kui ka spordis tulevasteks võistluseks. Lisaks naisettevõtluskarjäärile tegeleb Triinu kickboxiga ja on Eesti Meister 2017 ja Estonian Cup Winner 2018.