Ettevõtlikud naised väisasid suure delegatsiooniga Brüsselit
30 meie organisatsiooni liiget külastasid Tartu klubi eestvedamisel 17. – 19. oktoobrini Belgia pealinna Brüsselit, kus kohtusid Belgia klubi esindajatega, said uusi teadmisi Euroopa Parlamendist ning kohtusid Eestit esindava parlamendisaadiku Yana Toomiga.
Kohe esimese päeva hommikul ootas meid Euroopa Parlamendis selle kommunikatsiooniosakonna esindaja Jana Jalvi-Robertson, kelle põhjalik ülevaade andis palju uusi teadmisi. Näiteks saime teada kui pikk on olnud pikim Euroopa Parlamendis direktiivi vastu võtmisele kulunud aeg (22 kuud) ja kui kiirelt on sama tee läbinud kõige lühemat arutelu pälvinud direktiiv (9 kuud). 16 aastat institutsioonis töötanud Janal ei jäänud vastamata ükski kõikidest küsimustest, millega ettevõtlikud naised teda kõnetasid.
Palju huvitavat arutelu pakkus Brexitijärgne saadikukohtade jaotus liikmeriikide vahel. Kusjuures kõiki Ühendkuningriigi saadikute kohti (73) ei jaotata teiste liikmesriikide vahel laiali vaid umbes 45 kohta jääb nö reservi tulevikus liituvate riikide saadikute tarbeks. Väiksem osa jaotatakse laiali nende liikmesriikide seas, kel seni proportsionaalselt vähem saadikukohti. Üks saadikukoht lisanduks seni 6 liikmega esindatud Eestilegi.
Lõunasöögil Euroopa Ajaloo majas kohtusime Eestit esindava parlamendisaadiku Yana Toomiga, kellega kõnelesime päevakajalistel teemadel – nii Eesti-sisestel kui ka olukorrast Süürias.
Seejärel avanes meil võimalus külastada Euroopa Ajaloo maja näitust, mis osutus äärmiselt põnevaks, audiovisuaalseks ja lihtsasti jälgitavaks kuuest korrusest koosnevaks imeks. Näitusel käsitleti nii Euroopa tekkelugu ja nime saamise müüti kui ka Külma sõja aegset poliitikat, olulisi sündmusi tarbimisühiskonna tekkimisest kuni Balti ketini välja. Kel võimalus näitust Brüsselisse sattudes külastada, siis Pärnu klubi muuseumifännid annavad oma garantii.
Õhtul viis meid paaritunnisele jalutuskäigule Brüsseli vanalinna Euroopa majandus- ja sotsiaalkomitee ning regioonide komitee eesti keele kirjaliku tõlke osakonna juhataja Aivar Paidla. Läbi sai käidud tuntuimad kohad ning lisaks sellele rääkis Aivar ka Brüsseli vanalinna kinnisvarast, kohalikest kommetest, prügiveosüsteemist ning eestlaste elust-olust. Ekskursioon tipnes restoranikülastusega, kus kohtusime kahe BPW Belgia klubi liikmega. Kuna Belgia klubil Brüsselis esindust polegi, pidid klubiliikmed eestlastega kohtumiseks enam kui 100 kilomeetrise tee läbima.
Teisel päeval pakkus Tartu klubi liige Pille Tsopp-Pagan võimalust kohtuda ja tutvuda Euroopa Komisjonis töötava noore ja tööka doktorandi Halliki Voolmaaga. Kohtumisest võtsid osa nii Tartu kui Pärnu klubi liikmed, kellel Halliki ja tema töö soouuringute ja võrdõiguslikkuse valdkonnas jättis äärmiselt sügava mulje.
Päeva teises pooles külastasime Brüsselis asuvat Mini-Euroopa muuseumi ning tutvusime veelkord linna ja kohaliku eluoluga.
Eesti ettevõtlike naiste reisi Brüsselisse toetas Euroopa Parlamendi Eesti esindus.
Ülevaate kohtumisest eurosaadik Yana Toomiga koostas Tartu klubi liige Reet Treial:
„Esimene lõuna Brüsselis oli planeeritud kohtumiseks eurosaadik Yana Toomiga. Kahjuks oli samas restoranis mitu gruppi lõunatamas ja seetõttu kärarikas. Nii sai palju sellest, mida Yanaga rääksime, vaid lähematele naabritele kuuldavaks.
Hoolimata sellest leidsime põnevaid jututeemasid. Läksime kohtumise alguses kohe sündmuste tulipunkti ja kõige põletavamate teemade juurde ja küsisime Yanalt, kui Süüria eksperdilt, kes ka viimaste aastate jooksul mitmeid kordi Süüriat külastanud, milline on tema nägemus viimasest Süüria kriisist? Kahjuks palju lootust Yana anda ei saanud. Olukord on väga halvaendeline ja mõistlikke lahendusvariante napib.
Uurisime ka seda, kuidas hoiab ta Brüsselis olles sidet Eesti ja koduerakonnaga. Yana rääkis õigusbüroost, mis tema juhtumisel Eestis tegutseb, et aidata lihtsaid inimesi nende keeruliste küsimuste lahendamisel. Neist üksikjuhtumitest on sündinud ka mitu seadusandlikku algatust. Näiteks tõi Yana seadusemuudatuse, mille abil Kuremäe nunnadel on võimalik saada tervisekindlustust.
Loomulikult on Yanale ka europarlamendis lähedased tema valijate mured ja rõõmud. Nii on ta asunud toetama Euroopa kodakondsuse ideed, mis aitaks ehk paljusid neid, kel praegu kodakondsust taotleda keeruline.
Oli juttu ka sellest, kuidas ühendada europarlamendi saadiku, ja poliitiku väga nõudlikud rollid suure pere ema rolliga. Yana noorem poeg on temaga Brüsselis kaasas.
Lõpetuseks soovis Yana meile toredaid elamusi Brüsselis ja soovitas kindlasti proovida õunaõlut. Kui lõpuks selle hilisõhtul Deliriumi baarist leidsime, tuli nõustuda, oli tõesti väärt märjuke.“
Küsis ja kirjutas Kadrin Karner