Ettevõtlus – kas sisemine kirg, väline sundus või kuldne kesktee?

Tartu klubi arutles 22. veebruaril sel teemal, kuulates kaht külalist – IT ettevõtte loojat ning tõlketeenuseid pakkuva ettevõtte asutajat.

Veiko rääkis, kuidas kirg IT vastu ja sõpradelt saadud tagasiside, et ta on selles valdkonnas hea, viis teda rohkem kui kümme aastat tagasi ettevõtte asutamiseni.

Kõik alustavad ettevõtjad teavad, et sinu ettevõte neelab su peagi täielikult ja kui sa reaalselt ei hinda oma energiat ja ajavarusid, oled läbipõlemise lävel. Veiko võrdles seda olukorda spordivigastusega – tasa ja targu trenni tehes jõuad kaugemale kui viimase piiri peal vihtudes. Et sina ja su firma hea tervis säiliks pikemaks ajaks, pead harjuma ülesandeid jagama, seadma endale mõneks ajaks „töökeelu”, puhkama ning tegelema oma hobidega.

Tänaseks on üks töötava ettevõtte omaniku oluline privileeg – otsustada ise oma töömahu ja ajakasutuse üle – andnud võimaluse tegeleda oma teise kirega. Huvi võõraste maade ja inimeste vastu on viinud muuhulgas Brasiilia džunglisse. Just seal, tsivilisatsioonist kaugel, on kõige rohkem avardunud mina- ning maailmapilt, ning süvenenud arusaam, et elame kahes maailmas – tegutsemise ja teadvuse maailmas. Harmoonia tekib, kui leiad nende vahel tasakaalu.

Mõned mõtted kohtumiselt:

„Parem mitte midagi teha kui olla pidevalt hõivatud mitte millegi tegemisega”

„Oluliste asjade eest kipume põgenema detailidesse”

„Liigun ettevõtjana vabaduse poole”

„Kui sa ei karda oma emotsioone, siis on su elu tipud väga helged, aga ka orud väga sügavad”

Lisaks ka üks raamatusoovitus Veikolt: Timothy Ferriss „The 4-Hour Workweek”, eesti keeles ilmunud „Neljatunnine töönädal”

Liia lükkas oma ettevõtte liikuma Coca Cola projekti abil käivitunud Edutiimis. Tema ettevõtte peamiseks tegevusvaldkonnaks on tõlketeenuse pakkumine eesti-vene-eesti suunal. Mõlemad keeled on Liia emakeeled. Tartu Ülikooli magistriõppes keskendus Liia suulisele tõlkele. Praegu pakub noor ettevõtja peale suulise, kirjaliku ja audiovisuaalse tõlke ka subtitreerimise teenust ning teeb ja tõlgib veebilehti.

Ettevõtjaks olemise suureks plussiks on Liia arvates võimalus teha ise oma valikud ja otsused ning mugavamalt sobitada töö- ja pereelu.

Kel vajadus IT või tõlketeenuse järele, võtke ühendust: