“Eesti naised Euroopasse!”

14. mail korraldasime Eesti Ettevõtlike Naiste Assotsiatsiooniga Euroopa Parlamenti kandideerivate naistega debati “Eesti naised Euroopasse!”.

Debateerisime kuidas kiiresti muutuvas Euroopas meie armsa ja demokraatliku Eesti eest kõige paremini seista. Lisaks tulid arutlusele naiste õigused ja võimalused, majanduslik sõltumatus, ettevõtluskeskkond ja ikka ka palgalõhe.

Debatis osalesid naiskandidaadi üles seadnud erakondade esindajad Marina Kaljurand (Sotsiaaldemokraadid), Yana Toom (Keskerakond), Evelin Ilves (Rohelised), Airis Meier (Reformierakond), Triin Saag (Eesti 200), Viktoria Ladõnskaja-Kubits (Isamaa).

Toon välja arutletud teemade mõttearendused.

Kliimakriis

Mitmed naised tõid välja, et kliimakriisi teemaga edasi liikuda tuleb sõlmida Pariisi kliimakokkulepe. Oluline mõte on see, et mida igaüks meist teha saaks on alustada mõttesviisist – hoian loodust. Me peame ise olema keskkonnasäästlikud, tuleks taaskasutada asju, mis ei jätaks maailmale jälgi. Siin tuleks suurem roll ja vastutus seada kodanikele endale – igaüks meist mõjutab loodust. Küsida endalt, kuidas seda oskuslikult hoida ja mida ma tänastes harjumuslikes tegevustes muutma peaksin.

Palgalõhe

Fakt on see, et Eesti on palgalõhe osas latern Euroopas. Alustada võiks õpetajate ja meditsiinitöötajate palgatõusust, see oleks juba üks osa arengust.

Palkade avalikustamine on avalikus sektoris oleks üks lahendus ja statistikat tuleks teha sektorite kaupa. Kindlasti võiks naistele ja meestele luua võrdsed karjäärivõimalused, et mehed oleksid sama  palju kodus, kui naised. Parlamentides kus naisi on rohkem valitsuses on parem sotsiaalsüsteem.  Debatis osalejad olid ühel meelel, et seni kuni me arutame neid naistega seotud probleeme ainult naistega ei juhtu midagi, klaaslagi on meeste käes.

Sookvootidest

Selle teema osas oldi väga erinevatel arvamustel. Tooodi välja, et kvootideks ei ole Eesti ühiskond valmis, kuid oldi arvamusel, et kvoodid tõstaksid naiste enesekindlust.

Kuid ka selle teema juures toodi välja, et eeskujud töötavad kõige paremini. Marina Kaljurand tõi näite, et 3 välisministrit maailmas näitasid, et naised võivad maailmas poliitikas olla ning need näited on maailma mõjutanud. Lisaks tõi Marina välja, et naistel ei ole poliitikas kerge, tihti on tähtsam nende käekott või muu aksessuaar.

Soomes valiti rekordarv naisi poliitikasse. Naine on edukas siis, kui ta oskab edukuse definitsiooni ise määrata  – kas olla edukas poliitikas või hoopis kodus lastega. Naisel on õigus otsustada, kuidas ta ise seab omale edukuse määra, keegi teine ei tohiks seda tema eest teha. Naised peavad toetama parimaid, kui nad on võrdsed, siit tuleb valida alati naine

Suur rõõm on tõdeda fakti, et seekord on Europarlamenti naisi kandideerimas rohkem, kui varasematel aastatel ja see näitab ühiskonna teatud valmisolekut. Kõik kandidaadid olid ühisel arvamusel, et naisi poliitikasse saab ikka läbi väga heade eeskujude ja Eestis meil neid eeskujusid on mitmeid.

 

Kokkuvõtte koostas

Signe Ventsel

Debatt on järelvaadatav: https://arvamus.postimees.ee/6682215/jarelvaadatav-euroopa-parlamendi-naiskandidaatide-debatt

Bpw_naiste_debatt