Liikumise jõud: Snolleri lugu ja unistused

Kui tihti oled kogenud hetki, mil oled tahtnud midagi teha, kuid tundnud, et takistused on liiga suured? Mõnikord piisab vaid ühest väikesest mõttest, et süüdata leek, mis paneb meid liikuma ja oma unistuste nimel võitlema. Just nii sündis EENA Tallinna klubi liikme Lilian Prometi ettevõtte Snoller, mis pälvis Patendiameti Aasta Disain 2024 tiitli – liikumisest ja vajadusest inspireeritud idee, mis aastate jooksul unistusest reaalseks tooteks kasvas.

Unistusest ettevõtmiseni

Kõik algas lihtsast, kuid samas võimatuna tunduvast olukorrast. Olin koos lapsega teel Nõmme turule, kui lumehanged mu plaanid purustasid. Vankri lükkamine oli võimatu ja kelguga liikumine samuti keeruline – eriti siis, kui tuli minna siseruumi. Laps süles ja kelk käes – see hetk tundus nii kurnav ja ebaõiglane. „Miks ei võiks kelgul rattaid olla?” – just see küsimus pani mu loovuse tööle.

Alguses olin mõttest vaimustuses, kuid samas ka kõhklev. Esialgu ei julgenud ideest isegi sõpradele rääkida. Esimesed vastukajad olid skeptilised, kuid minus on jonnakus, mis ei luba lihtsalt alla anda. Nii jõudsin ühe insenerini, kes aitas mul esimesed konstruktsioonid luua.

Aastaid kestnud teekond

Kui mul tekkis tunne, et idee on päriselt arendamist väärt, siis pöördusin TTÜs õppides patendivoliniku poole. Selgus, et algne konstruktsioon polnud piisavalt hea, kuid koostöös disainibürooga hakkas idee ilmet võtma. Aastate jooksul tuli mitmeid tagasilööke läbi elada – alustades meeskonnaliikmete lahkumisest ja lõpetades tootmiskomplikatsioonidega.

Üks suurim tagasilöök tabas meid Ajujahis, kui finaalist välja langesime. Jah, osalemine ja 7. koht on muidugi suur saavutus, kuid rahastust me ju ei saanud. See hetk murdis mind korraks, kuid andis samas ka uut hoogu ja minu jonnakusele uue tõuke. Üksi jätkates kogesin mitmeid hetki, mil tahtsin alla anda. Kui olin juba 10 aastat tegutsenud, siis tekkis tunne, et ju see idee on mõeldud kellelegi teisele ellu viimiseks ja otsustasin oma ettevõtte müüki panna ning reklaamisin seda ka Facebooki ettevõtjate grupis. Selle peale võttis minuga ühendust Dagoplasti juht Kulvo Pendra, kellega jõudsime kiirelt ühise arusaamani – koostöös saame Snolleri reaalselt tootmisesse viia.

Õigete inimestega edasi

Snolleri jaoks oli kriitiline leida inimesed, kes jagaksid minu visiooni ja tooksid meeskonda vajalikke oskusi – tootmise ja inseneeria teadmisi. Kui olime lõpuks meeskonna kokku saanud, hakkas ka tootearendus uue hooga käima. Kuid ka see ei möödunud takistusteta. Uue mudeli arendamise puhul pidime tegema koostööd ühe Eesti vineeritootjaga, kes pidi meile vormid tegema ja aitama kelgu keha toota. Üks päev enne tootmisega alustamist põles aga nende tehas maha ja pidime hakkame uut koostööpartnerit otsima. Ka siin oli minu jonnakusel kandev roll. Nüüd, 12 aastat pärast idee tekkimist, oleme lõpuks Harkujärvel tootmisega alustamas ja Snoller on valmis nii Eesti, Skandinaavia kui ka Kanada turge vallutama.

Idee, mis jääb püsima

Snolleri eripära seisneb selle unikaalsuses – liikumisvahend, mis kohandub talve ja suve vahel, muutes lapsega liikumise lihtsamaks ja mugavamaks. Kuigi algselt sündis idee vajadusest, on see tänaseks muutunud terviklikuks kontseptsiooniks, mille taga on kirg ja meeskonnatöö. Tõukerattaid on palju, aga laste transportimiseks alternatiivseid lahendusi pole. Turu nišš on olemas ja Snolleri näol on tegemist unikaalse liikumisvahendiga, mis hõlbustab lapsega liikumist.

Täna vaatan tagasi ja mõtlen, et liikumine – nii füüsiline kui ka vaimne – on kogu selle teekonna tuum. Paigalseis ei vii edasi ja kahtlused ei ehita unistusi. Iga ebaõnnestumine on võimalus õppida ja kasvada.

Liikumine ja tasakaal

Olen õppinud tasakaalu leidma ka isiklikus elus. Lisaks Snollerile olen loonud ettevõtte Meaningful Talks, mille eesmärk on pakkuda tuge ja inspiratsiooni lastevanematele ja õpetajatele. Need kaks ettevõtet – üks füüsiline ja teine vaimne – on osa minu loost ja minu liikumisest.

Kui olen aastate jooksul midagi õppinud, siis seda, et suurim õnnestumine on mitte alla anda. Meie unistused on võitlemist väärt ja tõelised saavutused sünnivad siis, kui ei lase end raskustel heidutada. Ma usun, et Snoller on midagi enamat kui lihtsalt toode – see on sümbol, et liikumine viib edasi ja takistustest saab üle.

Toetavate naiste jõud: EENA roll Snolleri teekonnas

Snolleri arendamine ei ole olnud üksnes tehniline väljakutse, vaid ka vaimse jõu proovilepanek. Ühel hetkel tundsin maskuliinses valdkonnas olles vajadust kuuluda kogukonda, kus oleks rohkem naisi, kes mõistavad, kui keeruline on oma ideedega läbi murda. Just siis leidsin EENA. Kohtumine Pille Ruuliga andis mulle julgust ja inspiratsiooni, mida sel hetkel nii väga vajasin. EENA võrgustik ja toetav kogukond andsid mulle jõudu ja kindlust, et ka naised võivad end maskuliinses ärimaailmas kehtestada ja edu saavutada.

Algusaastatel olin aktiivne nii sündmustel kui ka noortejuhina, sest tundsin, et selline ühistegevus ja toetus on hindamatu väärtusega. EENA kaudu sain uusi kontakte ja inspiratsiooni, mis aitasid mul raskustest läbi murda. Tänaseks olen kogu energia suunanud Snolleri arendamisse, kuid südames tean, et ühel päeval tulen taas aktiivsena tagasi.

Unistuste poole!

Snoller on lõpuks hoo sisse saanud ja meie eesmärk on viia see igasse perre, kus liikumine on oluline. Meie teekond pole olnud lihtne, kuid just see on andnud jõudu edasi minna. Tulevikus tahame Snolleri tootevalikut veelgi laiendada ja leida lahendusi, mis innustavad liikumist kõikjal maailmas.

Olgu see lugu kõigile, kes oma unistustes kahtlevad – ära loobu, sest liikumine on elu ja edasiliikumine on alati võimalik!

Tekst: Jolan Henriette Koduvere, EENA kommunikatsiooni- ja noortejuht

Lilian Promet, Kulvo Pendra ja Kristo Klementi Patendiameti vastuvõtul