Jutuvestja Piret Päär jutustamas lugusid elust enesest

Rannamõisa lasteaia õpetajad oma Maa päeva lubadusi andmas

Rannamõisa lasteaia õpetajad andmas Maa päeva lubadusi

Imekaunil ja päikesepaistelisel aprillikuu reedel, 22.aprillil, tähistati üle maailma Maa päeva, nii ka Eestis. Üritus toimus sel korral Laulasmaal Arvo Pärdi Keskuses Eesti Ettevõtlike Naiste Assotsiatsiooni juhtimisel.

Maa päeva tähistatakse igal aastal üks kuu peale kevadist pööripäeva. Tava pärineb 1970. aastast, mil Ameerika Ühendriikides avaldati laialdaselt meelt keskkonna saastamise vastu. Maa päevaga tähistatakse kaasaegse keskkonnateadlikkuse sündi ning sihilikku hoolt planeedi heaolu eest.

Maa päeval osalejatele saatis oma tervituse ka BPW Euroopa Regiooni koordinaator, Anu Viks. Kuula tervitust SIIT

Jalutuskäik läbi männimetsa A. Pärdi Keskusesse  häälestas osalejad loodusega samale lainele ja täitis hinge rõõmuga, et saame nautida sellist ilu ja looduse tärkamist oma kodumaal.

Maa päeva tähistamise programm algas jutuvestja, Piret Pääri mõtisklusega. Oma malbel ja köitval viisil tõi Piret meieni loo küsimusest, kes rändas ühe inimese juurest teise juurde ja küsis “Milleks sa elad?”. Tuleb välja, et sellele polegi nii lihtne vastata. Usun, et kõik kuulajad mõtlesid kaasa oma peas ja püüdsid vastust leida sellele küsimusele analüüsides oma elu.

Suur ja tähtis osa Maa päeva tähistamisest on lubaduste andmine järgmiseks aastaks. EENA ja BPW rahvusvaheline organisatsioon kutsusid terve aprilli jooksul inimesi andma lubadusi maaemale. Lubadusi koguti kokku erinevatest riikidest nii pildi, sõnumi kui video teel. Maa päeval vaatasime kokkuvõtet juba saabunud lubadustest ja paljud naised andsid oma lubaduse ürituse ajal otse lava peal. Teiste hulgas ka vahvad Rannamõisa lasteaia õpetajad. Teistest riikidest jagasid oma lubadusi video vahendusel Suurbritannia, Brasiilia, Hispaania, Itaalia, Nepaali, Türgi, Soome, Austria, Küprose, Islandi naised

Muusikalist vahepala pakkusid Marii ja Mare Väljataga, Helin-Mari Arder ning naiskoor. Ühiselt lauldi ka eelmise aasta maa päevaks valminud laulu “Ma olen Maa”, viis ja sõnad: Birgid Täht, Marii Väljataga, seade ja produktsioon: Marii Väljataga.

Lisaks suurepärasele muusikale oli Maa päeva programmis ka tantsuetendus “Liikudes teadlikkusse” (Moving into Awareness). Tants ühendusest maa ja iseendaga – Taiwani tantsija Hsuan-Hsiu Hung. Peale tantsu kutsus esineja üles ka pealtvaatajaid püsti tõusma ja oma kehaga teadlikult liikuma ja tunnetama ühtekuuluvust maaga. See oli väga mõnus hetke end sirutada ja muusikarütmis liigutada peale üsna pikka istumist. 

Kauneid katkendeid raamatutest Veera Saare “Ukuaru” ja Valdur Mikita “Forestonia”  esitasid Kadrin Kahu eesti keeles ja Marii Väljataga inglise keeles.

Maa päeva programm lõppes ühise filmi vaatamisega Arvo Pärdist. Väga inspireeriv film, kus helilooja erinevate raskuste ja takistuste kiuste liigub oma unistuste poole, on sunnitud pikalt elama Eestist eemal aga lõpuks saab naasta kodumaale ja tema eriline muusika leiab rahvusvahelist tunnustust. Ei saa märkimata jätta, et nagu tavaliselt, siis on geniaalse mehe kõrval alati toetav naine, kes ei kaota usku oma mehesse ja hoiab raskuste kiuste perekonda koos ja toimimas.

Paljud Maa päeval osalenud naised võtsid osa ka järgmisel päeval LaSpa konverentsikeskuses toimunud ettevõtluskonverentsist “Roheliselt on võimalik”.

Tekst: Külli Kodasmaa

Mare ja Marii Väljataga

Mare ja Marii Väljataga laulmas

Mare ja Marii Väljataga, "Kus on minu koduke", Riho Päts

Muusikaline vahepala Marii ja Mare Väljataga esituses kõlab "Kus on minu koduke"

Helin-Mari Arder ja Mare Väljataga

Mare Väljataga ja Helin-Mari Arder Arvo Pärdi Keskuses

Lubadused Maa päeval 2022