Mis teeb inimese meie jaoks normaalseks ja mis ebameeldivaks?

Tartu EENA naised pidasid aasta esimest (online)koolitust uue liikme Ülle Järv’e Loovstuudios Aparaaditehases. Seda selleks, et vaadata enda sisse ning ümber. Oleme ju ammu taibanud, et teised ei ole samasugused nagu meie. Samas osade inimestega on väga meeldiv suhelda – on tunne nagu oleks juba ammused tuttavad kuigi nähakse alles esimest korda. Samas teistega loed minuteid, et saaks juba lahkuda ja jutt kohe üldse ei suju. Mis neid inimesi eristab ja kas tõesti ongi osad inimesed meeldivad ja teised ebameeldivad?

Meile andis vastuseid koolitaja ja konsultant Kaido Kubri, kes on rahvusvaheliselt sertifitseeritud Thomas Internationali Thomas-meetodi (DISC) kasutaja. Kaido sõnul oli tal endal juba kooliajal jube raske aru saada, miks osade inimestega on lihtne suhelda ja teised nagu nimme ajaksid närvi ja on väga arusaamatud.

Seega on ta ise isiksusetüüpide maailma palju uurinud ja nüüdseks pikalt juba koolitanud ja ka teistel inimestel teistest ja endast paremini aru saada aidanud DISC-meetodil isiksusetüüpide tundma õppimise läbi.

Mis ketas see siis selline on? D, I, S ja C tähistavad nelja isikusetüüpide suunda. D ja I nendest on ennast kehtestavad ja kiire tempoga ning S ja C pigem kohanduva ja rahuliku tempoga. Samas saab neid suundi vaadelda ka iseloomu järgi, kus D ja C on asjaliku loomuga (pigem eesmärkidele orienteeritud) ning I ja S sõbralikud (inimestele suunatud).

Kaido sõnul ei ole keegi puhtalt üht või teist tüüpi vaid alati segu nendest ja me liigume pidevalt nende nelja vahel ka olenevalt olukorrast. Kas oled tundud, et oled erinev töökeskkonnas ja kodus? Nii ongi, et põhilised isiksuseomadused on sul alati samad (muutuvad elu jooksul küll, aga vähe), kuid erinevates seltskondades võtad erinevaid hoiakuid. Nii on ka teistega suheldes. Kui kohtuda uute inimestega, on hea natuke aega võtta, et rahulikult teist inimest kuulata ja vaadelda, et aru saada, mis tüüpi ta tol hetkel tundub ning siis osata ise olla kannatlik (või just mitte liiga palju infoga ära väsitada). Nii on suhtlus meeldivam ja mõlemal tuju pärast kohtumist parem.

Meie EENA naistega oleme seda meelt, et eneseareng on oluline ja kõige paremini saab seda neilt, kes ise on midagi väga hästi ära õppinud. Seega oleme tänulikud Kaidole, kes meile oma kogutud teadmisi jagama tuli, mõned praktilised ülesanded läbi aitas viia ning ka materjale koju andis.

Sellega sai Tartu klubi 2021 aasta hooaeg avatud.

Kaido tegemistega saab tutvuda https://www.eludisainer.com/

Aitäh Kaido ja aitäh, osalejad!

 

Tekst: Liis Järvamägi
Pildid: Triinu Sirge