Rannamõisa naised käisid Keilas vabariigi aastapäeva tähistamas
Kolmapäeval, 20. veebruari õhtupoolikul kogunes Harjumaa muuseumisse seltskond uudishimulikke naisi. BPW Rannamõisa ettevõtlike naiste klubi oli otsustanud Eesti Vabariigi 101. aastapäeva tähistada juurte juurde minemisega.
Muuseumi külastusest oli küll juba aastaid räägitud, kuid seni polnud olnud aeg veel õige. Aasta esimesel koosolekul aastaplaane paika pannes sai asutajaliikme Kaja Sakala poolt idee taas lauale tõstetud. Seekord seda asja niisama õhku rippuma ei jäetud!
Harjumaa muuseum on loodud Keila mõisa peahoonesse 80ndate aastate lõpus kohaliku muinsuskaitse seltsi eestvõtmisel. “Teistel maakondadel on oma muuseumid ja meil ei ole,” põhimõttel hakati renoveerima, koguma ja looma kõike nullist. Muuseum asub Keila jõesaarel ajaloolises mõisapargis, mille vahetusse lähedusse jäävad sünge legendiga Orjakivi muinasajast, keskaegse väikelinnuse varemed ning maaliliselt looklev Keila jõgi koos ajalooliste ujumiskohtadega.
Muuseumis võttis meid vastu 30 aastat samas majas töötanud kohalik keilalane, fondihoidja Mall Siniveer. Pr Siniveer alustas ringkäiku vahetuvate näituste saalist, kus parasjagu sai tutvuda restaureeritud mööbliga. Edasi uudistati “Harju elu” püsinäitust, mis tutvustab Harjumaa elu muinasajast tänapäevani. See näitus pälvis ka kõige enam tähelepanu. Palju oli äratundmisrõõmu “Oi, minu vanaemal oli selline kohvikann ja sellised taburetid!” ja “Ohoo, täpilised kuivainete topsid!”. Fondihoidja pr Siniveer tekitas elevust paludes arvata erinevate esemete otstarbe kohta. No mõned esemed olid ikka keerukad! Kes oleks osanud arvata, et piiritust sai kunagi veetud plekkkanistrites, mida kinnitati ümber keha nagu kuulikindlat vesti? Või tööriista, mille ainuke otstarve oli paadis hoida peakohal põlevat heinatuusti? Ka köögis leidus huvitavaid esemeid, kuid neid esemeid oli vähemalt keegi seltskonnast ikka näinud veel kasutuses tänapäevalgi. Elevust tekitas muuseumis asuv 1938. aasta Keilat kujutav makett.
Vaatamata sellele, et tänapäevane Harjumaa muuseum teeb koostööd paljude teiste muuseumidega, nõustab väikemuuseume, korraldab haridusüritusi nii suurtele kui väikestele, ollakse jätkuvalt tänulikud annetatavate eksponaatide ja meenutuste üle. Ka praegu on käimas kampaania, mis kutsub üles kirja panema enda või lähedaste mälestusi armastusest ning saatma ka lugudega seotud esemeid nt kirjavahetus, fotod vm. Töid oodatakse kuni 1. septembrini 2019.
Õhtupooliku Harjumaa muuseumis lõpetas elav diskussioon kohvilauas. Muljetati lapsepõlve meenutuste üle ning positiivse “wow”-efekti üle, mida muuseumiga tutvumine tekitas.
Fotod: Elina Konsa, Sirje Lehtmaa, Merli Lindberg
Kokkuvõte: Merli Lindberg