Sulge menüü
mde
mde
Eha Pajumets, meie kauaegne EENA kontori juhataja

Juhan Liiv on öelnud “Kes minevikku ei mäleta, elab tulevikuta”. EENA ajalugu on rikkalik, olles väärikas osa ka Eesti riigi loost ja arengutest. EENA ettevõtlikud naised on asunud 30. sünnipäeva ette valmistama: ühingu ajalugu üle vaatama, süstematiseerima, arhiivi koostama ja materjale digiteerima.

Alustame artiklite sarjaga “Reportaaž arhiveerijate töömaalt EENA 30. juubeli eel”. Sarja aitavad luua EENA pikaaegsed liikmed. Esimese loo jutustaja on särav ja tegus Virve Poom, kes sai EENA liikmeks paar aastat peale ühingu asutamist.

Eesti Ettevõtlike Naiste Assotsiatsioonil – EENA – on 2022. aasta sügisel täitumas väärikas sünnipäev – 30.aastat EENA lugu ja ajalugu. EENA ettevõtlikud naised on läbi 30 aasta olnud aktiivsed algatajad, uute võimaluste loojad ja eestkõnelejad.

EENA pressiesindajad. Esimene pressiesindaja aastast 1992 oli Malle Lind. Ta tegi seda tööd ka hiljem, 2000-ndate aastate alguses. Pikka aega oli EENA pressiesindaja ka Hille Karm (vt vasakul keskmine foto), tema juures on hoiul mahukas osa EENA arhiivist: ühingu koosolekute protokollid ja fotod, reklaamtrükised, ürituste kutsed, kaardid, ümbrikud jm tookordne sümboolika.

Mul endalgi pikaaegse EENA liikmena on olnud väga huvitav tutvuda näiteks EENA klubide ja liikmete nimekirjadega (1990ndad) koos andmetega nagu liikme nimi, töökoht, kodune ja töötelefon. Meie tänastele liikmete võiks olla vägagi huvitav teada, kuidas tookord töötas meie nö helistamise kett – see oli ju praegusest väga erinev. EENA päris esimestel aastatel ei olnud Internet veel levinud ja me ei saanud näiteks saata e-kirju nagu juba mõned aastad hiljem. Tookord olime end jaganud gruppidesse: kes kellele helistas ja teatas, millal ja kus järgmine kord kokku saame, millest räägime või mida teeme või kellele järgmiseks külla lähme.

EENA arhiivi on tallel hoidnud Hille Karm, Karin Juhat ja Lee Murrand. EENA-l oli mitu aastat oma kontor Tatari tänaval, kus perenaine Eha Pajumets hoidis korras EENA paberimajandust ja oli infovahetuse peamine koordineerija (vt vasakul alumine foto). Küllap on veel palju materjali ka EENA presidentidel ja klubide presidentidel, mida nad ise on säilitanud.

EENA pikaaegsel liikmel Lee Murrandil on palju fotomaterjali, mida on kasutatud EENA raamatutes. EENA ajaloost on seni ilmunud kaks raamatut, esimese koostas Hille Karm EENA 20. aasapäevaks ja teise koostas Riina Piigli EENA 25. aastapäevaks.

BPW Euroopa kongress toimus 2000.aastal Tallinnas. Kongressi korraldasid tookord EENA naised ja meil on alles ka sellest kongressist videosalvestus. EENA oli olnud vaid 8 aastat ülemaailmse organisatsiooni BPW International liige, kui Eestile usaldati sellise mastaabiga rahvusvahelise kongressi ettevalmistamine ja läbiviimine. Huvitav oleks taas vaadata videosalvestust sellest kongressist, kus osales tookord enam kui 400 naist üle maailma.

EENA klubide ajalugu, inimesed ja lood. Loodan, et ka EENA klubide ajaloost saame kokku koguda faktid ja aegade tagused lood. EENA Tallinna klubi liige ja pikaaegne varasem klubi president Anu Viks on kogunud kokku ja üle andnud olulisemad ühingu protokollid, nimekirjad ja kirjavahetuse tähtsamate ürituste korraldamisest aastatel 2010 -2020. EENA Tallinna klubi ajalugu on asunud hoolega uurima klubi pikaaegne liige Anne Lindma. Anne suhtleb EENA liikmetega ja kuulab ka nende meenutusi, sest palju mälestusi ja lugusid on tallel inimeste mälusoppides.

EENA Narva klubi Ljubov Fomina eestvedamisel on klubi ajalugu juba kirja pannud ja kogutakse lugusid. Narva klubi on eriline selle poolest, et klubil on olnud nii öelda kaks tulemist. EENA Narva klubi loodi esimest korda 26.novembril 1997. Klubi tegutses kuni 2004. aastani. Teist korda loodi EENA Narva klubi 2019. aastal ja klubi president on Ljubov
Fomina.

Digiteerime EENA materjalid. Soovime, et võimalikult palju EENA infost ja fotodest saaks ka digiteeritud, et tagada materjalide säilimine ning nii saame EENA lugusid taas esitleda ja edasi jutustada kaasaegsel moel. Osad EENA fotoalbumid võttis digiteerida EENA liige Anu Veermäe-Kaldra, ta alustas selle tööga 2020. aasta lõpus.

Koostöö, kohtumised, lugude rääkimised ja ajaloo meenutused. EENA Tallinna klubi ajalukku tagasivaatamiseks kohtusid hiljuti Anne Lindma, Malle Lind ja Virve Poom (vt vasakul ülemine foto). Sirje Küttis, kes oli EENA president kongressi korraldamise ajal 2000.a, on lubanud lähiajal taas kohtuda EENA naistega, et ühiselt meenutada Tallinnas toimunud BPW Euroopa kongressi.

Tahan väga tänada kõiki omaaegseid EENA pressiesindajaid ja arhiivihoidjaid – Hille Karm, Malle Lind, Karin Juhat ja teised. Soovin jõudu kõikide EENA klubide ajaloo „jäljeküttdele“ oma klubide ajaloo arhiveerimisel ja jäädvustamisel!

 

Fotod: 1) paremal ülal: Karin Juhat (EENA asutajaliige) annab fotoalbumid ja kaustad digiteerimiseks üle Anu Veermäe-Kaldrale; 2) paremal all: Virve Poom ja Anu Veermäe-Kaldra

 

Tekst: Virve Poom – Tallinna klubi liige ja Mare Timian – Tallinna klubi kommunikatsioonijuht

21.02.2021, Tallinn