Sulge menüü

EENA ettevõtlikud naised - suvi 2021

Roheline ja hooliv maailm: retk Eesti põhjaranniku kaunitesse koduaedadesse ja tuletornidesse

 

EENA ettevõtlikud naised võtsid ette “Roheline ja hooliv maailm” projekti töörühma algatusel ühepäevase reisi-retke, et oma silmaga ära vaadata Eesti põhjaranniku imekaunid koduaiad, loodusniidud, joad ja väärika ajalooga tuletornid.

EENA klubidel üle Eesti on sellel aastal käimas projekt ”Roheline ja hooliv maailm”. Selle raames oleme korraldanud juba arvukalt veebiloenguid roheteemadel, maaema päeva, sündis ka võimas naiste loits-laul maaemale.
Ja nüüd, Eestimaa üürikese suve alguses korraldas EENA Tallinna klubi ka ühepäevase retke-reisi Lääne-Harjumaale 19. juunil. Rohe-retkel tutvusime looduslike maastikega nagu pankrannik, joad, pargid, mererannad ja niidud, aga ka kahe imekauni koduaiaga.
Lilleniiduga imekaunis koduaed Suurupis
Aed asub kõrgel pankrannikul 15 m merepinnast. Lillepeenardes on kasutatud korduseid ja hoolikalt valitud jahedaid meretoonides värve, mis sobivad kenasti omavahel ja ka sealse loodusega. Imetlust vääris ka stiilne väike tarbeaed koos kauni ja samas praktilise suveköögiga. Aiast kuni järsu pankranniku ja mereni laiub kaunis suvine looduslik lilleniit. Koduaed on saanud ajakirja Kodukiri 2018. a kauneima aia peapreemia.
Suurupi alumine tuletorn
Valge nelja-tahulise püramiidja puutorni kõrgus jalamist on 15 meetrit ja tule kõrgus merepinnast on 18 meetrit. Tuletorn moodustab sihi Suurupi ülemise tuletorniga. Märkide vahekaugus on 2245 meetrit. Tuletorn ehitati 1885. aastal ja on praegu Eesti ainuke töötav puittuletorn. Tuletorn koos kõrvalhoonetega on eraomandis, aga on avatud ka külastusteks.
Suurupi ülemine tuletorn
1760. aastal valmis Suurupi poolsaare põhjaosas 15,5 meetri kõrgune kivist tuletorn, et hoiatada laevu varitsevate karide eest ja juhatada nad turvaliselt Revali (Tallinna) sadamatesse. Tuletorni linnakut uuendati aastatel 1788, 1858 ja 1898. Alguses leegitses tuletorni tipus päris lõke. Suurupi ülemine tuletorn on ainuke 18. sajandist säilinud kehandiga töötav tuletorn Eestis.
Pärast Teist maailmasõda, peale põlengut tornis, jäi püsti ainult tühi tornikest. Suurupi ülemine tuletorn taastati 1951. aastal ja renoveeriti 2004. aastal.

Suurupi ülemine tuletorn on vanuselt teine tuletorn Eestis. Tuletorn on täna kohaliku kogukonna MTÜ omandis ja külastusteks avatud. Tornis on 112 trepiastet ja muidugi hunnitu vaade ümbrusele – Suurupi poolsaarele ja eemal laiuvale merele.

Nautisime vaateid tuletorni katuselt ning kuulasime lugusid torni ajaloost kohalikult giidilt, kes on juba kolmandat põlve seotud selle tuletorniga.
Maastikuaed Kloogaranna külas
Liigirikas, suur ja imekena koduaed. Aiaomanikud Mare Talviste ja Riho Raudi on aiakujundajad ja -rajajad. Oma koduaia rajamist alustasid nad 2005. aastal. Eesmärgiks polnud liigirikas kollektsioonaed, vaid maastikuga sobituv ja seda rikastav loodusaed ligi 7000 ruutmeetril. Aias on pererahva rajatud suur tiik koos tiigi saarega, terrass-kiviktaimla, palju erinevaid puid ja põõsaid ning hulga püsililli.
Külastusel tutvustas pererahvas meile aias kasvavaid taimi, jagati nippe aedade kavandamisest ja hooldamisest. Kaunis koduaed on  saanud mitmeid auhindu.
Meile sai sel päeval osaks ka väga eriline privileeg – perenaine kostitas meid lõunasöögiga oma kaunil koduõuel.
Rohe-retke korraldas ja juhtis meie enda pikaaegne EENA Tallinna klubi liige, aiareiside korraldaja ettevõtlik naine Virve Poom. Tuhat tänu Virvele! Oli hunnitu ja elamustest tulvil suvine roheretke päev!
🌱Rohe-retkega lõpetasid EENA naised oma esimese rohe-hooaja 2021. aastal! Suur tänu kõikidele teostajaile, osalejaile ja kaasaelajaile.
Teksti kirjutas ja pildid tegi Mare Timian, EENA Tallinna klubi kommunikatsioonijuht
19. juuni 2021

Suurupi ülemine tuletorn 1760. aastast

Viidad Suurupi ülemise tuletorni vaateplatvormil

Koduaia tarbeaia nurk

Rohe-retke juht Virve 🙂

Suurupi alumine puidust tuletorn

Suurupi ülemine tuletorn 1760. aastast