Südatalvise jaapani aia budistlik rahu ja põhjamaine lumeime

 

Tallinnas Kadrioru pargis asub kaunis ja põhjamaa kulutuuris eriline jaapani aed. Aed on rajatud ümber Kirdetiigi, mis jääb pargi Oru tänava poolsesse külge.

 

EENA ettevõtlikud naised külastasid kaunist jaapani aeda südatalvel, kui aed on linnarahvale suletud. Giidiga ekskursioonid on aga võimalikud ja sellel imeliselt lumisel jaanuarikuisel talvepäeval me jaapani aias koos Kadrioru pargi giid Elle Pentiga selle väga erilise ringkäigu tegimegi.

 

Kadriorgu rajati autentset jaapani aeda pea seitse aastat, aed valmis lõplikult 2018.aastal. Töid juhatas jaapanlasest aiakujundaja Masao Sone, kes on tunnustatud nii Jaapanis kui Euroopas.

 

Aia loomisel on lähtutud jaapani aia filosoofiast, kus kesksel kohal on elu ringkäik ja looduse väljendusrikkus. Jaapani aia loomisel kasutatakse kolme olulist elementi: kivi, mis moodustab maastiku struktuuri; vesi, mis esindab elujõudu; ja taimed, mis annavad värvi ja loovad muutusi kogu aasta vältel. Jaapani aed on kujundatud aeglase teekonnana üle kivist sildade ja ümber veekogude.

 

Jaapani aias on inimene iseendaga, aias ei spordita, ei sõideta jalgrattaga ega jalutata lemmikloomi. Aed on kujundatud aeglase teekonnana üle kivist sildade ja ümber veekogude. Kulgemine, mõtisklus, loodusesse süüvimine on tegevused, mis ei vaja aias pinke. Samuti puuduvad jaapani aias valgustid.

 

Jaapani aed rajati Kadrioru parki mitmel põhjusel: Kirdetiik ja pargi kaugeim osa vajasid korrastamist ning samas oli vaja midagi erilist, et jalutajaid juhatada liikuma kogu pargi ulatuses. Sooviti luua tõelist jaapani aeda, mitte vaid aeda jaapani aia ainetel. Seetõttu oli aia kujundaja jaapanlane.

 

Jaapani aias on igal aastaajal oma imelised pilgupüüdjad: kevadel õitsevad kirsid, suve hakul rododendronid, suvel iirised ja võhumõõgad, sügisel võluvad vahtrate värvilised lehed.

 

Südamest tänu meie Virvele selle imelise võimaluse ja ettevõtmise eest! Aitäh särtsakale giidile Ellele jaapani aia ja Kadrioru ringkäigu ning lugude eest.

 

Artikli kirjutas ja pildid tegi Mare Timian, EENA Tallinna Klubi kommunikatsioonijuht.

17.01.2021