Sulge menüü

4.aprilli 2019 veetsid EENA Tallinna klubi naised pika ja põnevaid kohtumisi täis päeva Helsingis. „Just sellised üritused aitavad uutel liikmetel tuttavaks saada vanemate olijatega,“ arvab Tallinna klubi president Merike Paasalu. 24-liikmelise reisiseltskonna seas oli nii asutajaliikmeid, kes polnud ammu EENA üritustel käinud, uusi liikmeid kui ka liikmekandidaate.

Helsingi sadamas võttis Tallinna klubi vastu Kukka Lehmusvirta, Soome vanima, 135. aasta vanuse naisorganisatsiooni Suomen Naisyhdistys juht ja BPW Vantaa klubi liige. Esmalt külastastati Helsingi keskraamatukogu Oodit, mis on nimetatud Soome 2018. aasta terasehitiseks. Ka Eesti ehitusfirmade panus on olnud raamatukogu projekteerimisel ja ehitamisel suur. Nii projekteeris, töötas välja ja tarnis Eesti üks suuremaid klaas- ja alumiiniumfassaadide tootjaid Windoor Oodi keskraamatukogule XL-mõõtmetega klaaspostidel klaasfassaadi. Hoone on olnud avatud neli kuud, kuid juba on Oodit külastanud miljon inimest. „Meile tundus, et kohalikud tunnevad end seal väga koduselt,“ ütleb Merike. „Igas vanuses inimesi toimetas raamatukogu kõigil kolmel korrusel – kes tegi arvutis tööd, kes pidas koosolekut.“

Pärast lõunasööki toimus kohtumine Naisasialiitto Unioni kontoris, kus ootasid Naisjärjestöjen Keskusliito peasekretär Terhi Heinilä ja Anne Raiste. Soome Naisliitu esindas Tarja Salin. Terhi Heinilä tutvustas Soome naiste katuseorganisatsiooni, mis ühendab 60 Soome naisorganisatsiooni ja koondab 400 000 liiget.

Järgmine kohtumine ootas ees kohvikus Hykke. Selle väikese kohviku omanik Rauni Lounasvaara rääkis oma ettevõtluse asutamisest. Ka temal on samad mured, mis Eesti väikeettevõtjatel: omanik peab olema tegevjuht, teenindaja, müügi- kui turundusinimene. Lisaks oli tulnud meiega vestlema Tuulikki Juusela, endine BPW International president, kes on sageli ka Eestis meid külastanud ja mentorkoolitusi läbi viinud.

Edasi jätkus programm Soome 2018. aasta parima betoonehitise auhinna saanud multikeskuses Amos Rex. Silmatorkavasse hoonesse on rajatud uued maa-alused näituseruumid. Kuni 19. maini on Amos Rexis avatud Belgia sürrealistist maalikunstniku ja graafiku René Magritte’i tööde näitus. Samuti on seal Amsterdami disainerite duo Studio Drift näitus, mille huvipakkuvaim objekt on betoonist kuubik.

Õhtupoole jagunes grupp mitmeks. Üks seltskond külastas eestlannast Reet Saloneni kunstigaleriid Galleria 68, mida ta koos soomlasest abikaasaga peab. Galeriis on ka Eesti autorite tööd müügis. Reet rääkis, kuidas eestlanna elu ja töö Soome kunstihuviliste seas välja näeb. Vormis hoiab Reet end jalgsi tööl käimisega. Üks ots on umbes 5,6 kilomeetrit.

Teine grupp käis vaatamas kunstimuuseumi Ateneum uut väljapanekut, kolmas sõitis nn outlet-külla Marimekko ja teiste kaubamärkide laopoode külastama.