Vana-Egiptuse kunst KUMUs. Sild maapealse ja jumaliku maailma vahel.

 

Kui Eestisse jõuab esmakordselt suurnäitus Vana – Egiptuse kunstist, siis pole siin pikalt midagi mõelda vaid tuleb kohale minna ja sellest kõigest ise osa saada. Just nii Tallinna klubi huvitiimi ettevõtlikud naised otsustasidki ja külastasid KUMUs uhket näitust „Egiptuse hiilgus. Niiluse oru kunst“.

 

Näituse külastust juhtis giid Maria Helen Känd, kes tegi meile väga põneva ekskursi nii näitusest kui ka elust kunagisel vaaraode maal. Vana – Egiptuse näitus tutvustab seitsme alateema kaudu, kuidas elati Niiluse-äärsetel aladel, milline oli vaaraode ajastu elukorraldus, kuidas kujutati inimesi, loomi ja jumalaid ning kuidas selles peegeldus usk igavikku.

 

Paneb mõtlema, miks suur osa sellest kaunist kunstist suleti hauakambritesse, et need teeniksid vaid jumalaid ja siitilmast lahkunuid.

 

KUMU näitusel on väljas 200 eset Egiptuse rikkalikust pärandist. On imetlusväärne, kuidas on tänaseni säilinud kõik need väga vanad sarkofaagid, muumiad, maagilised amuletid, erinevad hauapanused, skulptuurid ja kujukesed.

 

Need tuhandete aastate vanused esemed on jõudnud Eestisse vaatamiseks Itaalias Torinos asuvast Egiptuse Muuseumist (Museo Egiziost), kus on maailma üks tähtsaim Vana-Egiptuse kollektsioon.

 

KUMUs avatud Vana-Egiptuse näituse kuraator on Paolo Marini Itaalia Torino Egiptuse muuseumist ja kaaskuraator on Jaanika Anderson Tartu Ülikooli muuseumist. EENA on väga uhke, et Jaanika on ka EENA Tartu klubi liige.

 

Vana-Egiptuse kunsti näitus on kolme muuseumi ühisprojekt: Torino muuseum Itaalias, KUMU Eestis ja Amos Rex Soomes. Samaaegselt KUMU näitusega on Vana-Egiptuse teemaline näitus avatud ka Helsingis Amos Rex kunstimuuseumis.

 

Me väga loodame, et 2021. aastal saame vabamalt reisida ja õnnestub külastada Egiptuse näitust ka Amos Rex kunstimuuseumis Helsingis.

 

Täname väga näituse külastust juhtinud giidi Maria Helen Känd. Ja tänud ka külastusel osalenud klubikaaslastele.

 

Teksti kirjutas Anne Lindma, Tallinna klubi liige, huvitiimi koordinaator.
Fotod tegi Siiri Part, Tallinna klubi liige. Toimetas Mare Timian, Tallinna klubi kommunikatsioonijuht.