25. MÄRTSIL TOIMUS TARTUS SPARK HUB BIZTOWNIS PROJEKTI „NAISED ETTEVÕTLUSES – ROHELINE JA HOOLIV MAAILM“ ROHEIDEEDE HÄKATON. SEMINARI KÄIGUS SAIME HÄID NÄPUNÄITEID JA PRAKTILISI NÕUANDEID, KUIDAS ON VÕIMALIK OMA ETTEVÕTTES ROHELISELT TOIMETADA.

 

Seminari juhtis EENA endine president, üks rohementoritest, Ester Eomois (meeskond, võrgustikud ja ärimudel). Lisaks Estrile osalesid rohementorid Mirell Merirand (ringmajanduse mudel), Külliki Kesa (rohepakendid) ja Siiri Tiivits-Puttonen (äri- ja rohekommunikatsioon).

 

Sissejuhatuseks pani Siiri kõikidele südamele, et me peaksime igaüks vaatama, mida saaksime ise ära teha oma kodudes ja planeedil laiemalt, kus suure tarbimise tõttu on tasakaal paigast ära. Siiri ja Mirell tutvustasid juhendit „Praktilised rohetööriistad väikeettevõtjale“, mis aitab ettevõttel kaardistada, milline on ettevõtte tänane olukord ja millised on ärilised võimalused. Mis on roheettevõtlus? Mis on roheettevõtte teekaart? Miks üldse peaks ettevõte roheliselt tegutsema? Siiri ja Mirell julgustasid osalejaid olema esimeste seas ja leidma lahendusi nii Eesti-sisestele kui ka globaalsetele probleemidele.

 

Siiri ja Mirell tutvustasid ka rohejuhendit „Roheliselt on võimalik!“, mille autorid on Erika Pihl, Helen Orav-Kotta, Siiri Tiivits-Puttonen ja Ester Eomois. Juhendile toetudes said seminaril osalejad oma äriideed kirja panna, neid tutvustada ja saada rohementoritelt otsest tagasisidet. Juhendiga saad tutvuda siin: https://bpw-estonia.ee/wp-content/uploads/2022/04/Rohejuhend_Naised-ettevotluses_roheline_-ja_-hooliv-maailm_EEENA_2022.pdf.

 

Oma teekonnast roheettevõtluseni rääkisid disainer Stella Soomlais ja Key Külaots (redisaini ettevõtte REDIS asutaja ja disainer).

 

Stella tõi välja, et kui nahktoodete suurtoomises on jääkide osa 20–25%, siis oma ettevõttes on ta suutnud tuua jääkide osa 2–4%-ni. Seda tänu ringdisaini mudelile, kus näiteks kasutatud seljakotist saab tulevikus teha erinevaid uusi tooteid või disainida tooted multifunktsionaalseks. Kogu materjal püütakse maksimaalselt ära kasutada. Toodete valmistamiseks kasutatakse ainult naturaalset nahka. Samuti on võimalus näiteks kotte rentida. Stella rõhutas, et oma valdkonnas saab igaüks alati midagi paremaks teha. Tutvu Stella toodetega: https://stellasoomlais.com/.

 

Key tutvustas redisaini ettevõtet Redis, mis on keskkonda säästev rõivabränd, mis ei tooda mitte ühtegi rõivaeset maailma juurde. Kasutatakse kvaliteetseid tarbimisjärgseid tekstiile ning rõivad redisainitakse. Seetõttu on toodetel pikem eluiga. Eesmärk on pakkuda keskkonda säästvaid unikaalseid rõivaid, vähendada moetööstuse keskkonnamõju ja tõsta tarbijate teadlikkust. Tutvu Redise tegemistega: https://redisdisain.ee/about.

 

Projekti üks eesmärk on naisettevõtjate võrgustiku moodustamine, kus üksteise äriideid ja ettevõtete arendamist terve aasta jooksul toetatakse. Tartus moodustati viis edutiimi, mida juhivad Katrin Erit, Ülle Järv, Ly Kubenko, Triinu Sirge ja Linda Ojap. Edutiimide tööd koordineerib Riina Piigli.

 

Eelmisel aastal osales edutiimides ca 100 roheettevõtjat või rohelise mõtteviisi edasikandjat, kellele väljastati ka sertifikaadid. Osalejate tagasiside edutiimidest – see formaat toetab tegutsemist ja hoiab tempot, tiimikaaslased aitavad tõsta enesekindlust ja julgustavad väljakutseid vastu võtma.

 

Projekti järgmised üritused toimuvad 15. aprillil Tallinnas ja 13. mail Pärnus. Loomisel on roheettevõtjate portaal www.roheettevotja.ee. Toimuma saavad ümarlauad rohe- ja ettevõtlusvaldkonna otsustajatele. 22. aprillil tähistatakse ülemaailmselt Maaema päeva, kus antakse Maaemale järgnevaks aastaks lubadus. 8. juunil on aga võimalus külastada Võrumaal Üvasi talu kastmisvaba aeda. Projekti lõppkonverents „Roheliselt on võimalik“ toimub esialgsete plaanide järgi 2. detsembril Tallinnas.

 

Täname partnereid ja ettevõtteid, tänu kellele üritus võimalikuks sai: Coca-Cola Fond, EVEA, EBS, Stella Soomlais, REDIS.

 

Loe lähemalt ja registreeru eesootavatele sündmustele: https://bpw-estonia.ee/eena-esitleb-roheline-ja-hooliv-maailm/.

 

Teksti kirjutas Tea Tassa EENA Tartu klubist ja toimetas Jolan Henriette Koduvere, EENA Võru klubi ja roheprojekti kommunikatsioonitiimi liige

Fotod: Evelin Virnas

 

Tartu klubi liikmed rohehäkatonil

Rohementor Ester Eomois ja programmi eestvedaja Siiri-Tiivits Puttonen

Rohementor Mirell Merirand

Rohementor Külliki Kesa

Projekti patroon ja roheettevõtja Stella Soomlais