27. septembril toimus vestlusaken „Kuidas rohelisest eluviisist võib saada roheline ettevõtlus”, mida viis läbi RingKarbi asutaja Katarina Papp.
Katarina Papp on naine, kelle jaoks keskkonnasõbralikkus ja prügisorteerimine on olnud norm juba lapsepõlvest saati. Tema rohelise ettevõtluse teekond on täis pühendumust ja kirge keskkonnateemade vastu.
Lapsevanemaks saades pööras Katarina erilist tähelepanu just prügi sorteerimisele. Ta õpetas oma lastele, millistesse konteineritesse tuleb prügi visata. Kuid ta ei piirdunud ainult selgitamisega. Katarina uuris ka, mis iga prügiosaga täpselt juhtub ja kas seda saab ümber töödelda.
Üllataval kombel avastas ta, et kõiki pakendiliike ei ole võimalik ümber töödelda. Näiteks kommipabereid põletatakse, kuna need koosnevad mitmest erinevast materjalist. See mõistmine tõi kaasa olulise järelduse – prügi tekitamist tuleb vältida.
Katarina otsustas oma keskkonnateadlikkust laiemalt jagada ning asutas ökopere blogi. Alguses oli see mõeldud lähedastele, kuid kiiresti kasvas see mahukaks projektiks. Blogi pidamise käigus pidi Katarina endale erinevad teemad selgeks tegema ja oma teadmisi keskkonnasõbralike valikute kohta süvendama.
Katarina teekond sai uue hoo sisse umbes 3,5 aastat tagasi, kui ta asutas koos õe ja emaga RingKarbi. Nad lahendasid olukorra, kus restoranides oli raske toitu kaasa osta, kui oma karbi koju unustasid või ei soovinud ühekordseid plastiknõusid kasutada.
Ringkarbi idee oli luua toidukohtadele korduskasutussüsteem. Toidukohtadest on võimalik seotada RingKarbi pakend, mida saab tagastada RingKarbiga liitunud toidukohasse, saades pandiraha tagasi või uue toidu uues karbis.
Kuigi idee oli suurepärane, tekkisid praktilised väljakutsed. Toidukohad pidid uue süsteemiga harjuma ja teenindajad pidid jälgima, kas inimesed võtavad kaasa oma nõud või kasutavad RingKarpi. Siiski oli see tugev algus ning Ringkarbi idee hakkas levima.
Täna teeb Ringkarp koostööd umbes 30–40 Eesti restoraniga ning nõusid on võimalik ka teistes riikides tagastada.
Kuid Katarina tunnistab, et roheideede elluviimine ei ole alati lihtne. Kuigi inimesed väljendavad sõnades keskkonnasõbralikele ideedele toetust, võib nende tarbimisharjumuste muutmine keeruline olla. Tiimi leidmine ja ettevõtte käivitamine nõuavad samuti palju pingutust.
Katarina soovitab alustavatel ettevõtjatel moodustada tugeva tiimi, hankida finantsnõustaja ja pühendada ettevõtte arendamisele piisavalt aega. Samuti rõhutab ta koostöö olulisust ning võimalust püsida paindlikuna ja kohaneda muutuvate tingimustega.
Katarina Papi lugu on inspireeriv näide sellest, kuidas üks inimene saab oma kirglikkuse ja pühendumisega maailma keskkonnasõbralikumaks muuta. Tema panus teadlikkuse suurendamisse ning korduskasutussüsteemi loomisesse on märkimisväärne. Loodame, et tema kogemused ja julgus innustavad ka teisi keskkonnasõbralikku eluviisi järgima.
Aitäh, Katarina, inspireerimast ja oma lugu jagamast!
Täname partnereid ja ettevõtteid, tänu kellele seminar võimalikuks sai: Coca-Cola Fond, EVEA, EBS.
Loe lähemalt ja registreeru eesootavatele sündmustele: https://bpw-estonia.ee/eena-esitleb-roheline-ja-hooliv-maailm/
Tekst: Jolan Henriette Koduvere, EENA kommunikatsiooniijuht, EENA Roheklubi liige ja EENA noorte roheliikumise eestvedaja